خانه / ترین ها / رستوران ها / آشنایی با بزرگ ترین رستوران های زنجیره ای فست فود جهان

آشنایی با بزرگ ترین رستوران های زنجیره ای فست فود جهان

فست فود یکی از پر طرفدارترین غذاها در آمریکا و سایر کشورهای جهان است.
فست فود یکی از پر طرفدارترین غذاها در آمریکا و سایر کشورهای جهان است.
با در اختیار داشتن تعداد ۴۴۸۵۲ شعبه، فست فود آمریکایی ساب وِی (Subway) در نوع خودش به عنوان بزرگ ترین رستوران زنجیره ای جهان شناخته می شود.
بزرگ ترین فست فودهای زنجیره ای جهان
یک رستوران فست فود مانند، به جایی گفته می شود که به داشتن میزهای ساده، کم ترین میزان از خدمات رسانی و همینطور غذاهایی که در سریع ترین زمان ممکن آماده می شوند شناخته می شود. همچنین رستوران های فست فود به عنوان رستوران های خدمات رسان سریع نیز نام گذاری شده اند. رستوران زنجیره ای به گروهی از رستوران های مرتبط به هم گفته می شود که در نقاط متفاوتی حضور دارند. این نوع رستوران هایا بر اساس یک قرار داد حقوقی اداره می شوند و یا به مانند رستوران آمریکایی مک دونالد (McDonald)، تحت یک مالکیت مشترک فعالیت می کنند.
به طور معمول رستوران هایی که متعلق به یک زنجیره هستند، نه تنها بر اساس یک معماری که از روی قالبی نمونه برداشته شده ساخته می شوند، بلکه ارائه دهنده خدمات مشتری مداری و منوی مشابهی نیز هستند. رستوران های زنجیره ای فست فود طرفداران زیادی دارند و اغلب در نزدیکی مراکز فروشگاهی، مناطق گردشگری و کنار بزرگراه ها قابل یافتن می باشند.
رستوران ساب وِی – Subway
ساب وِی یک رستوران زنجیره ای آمریکایی و با مالکیت حق امتیازی است که عمدتاً به فروش ساندویچ هایی مشغول می باشد که حاوی از نان دراز، گوشت، پنیر و سبزیجات هستند. رستوران ساب وِی دارای مالکیت خصوصی می باشد و توسط کمپانی داکتِرز اَسوشیِتس اینک (Doctors Associates Inc) اداره می شود. ساب وِی عظیم ترین فست فود زنجیره ای و رو به رشد در جهان است که تعداد ۴۴۸۵۲ شعبه رستوران را در ۱۱۲ کشور و سرزمین مختلف در اختیار دارد. رستوران فست فود ساب وِی تنها در خاک ایالات متحده حدوداً ۲۶۶۴۶ غذاخوری را به راه انداخته است. همچنین رستوران ساب وِی بزرگ ترین پیمان کار در کل جهان است که دفتر مرکزی و بین المللی آن در شهر میلدفورد (Milford) از ایالت کنتیکت (Connecticut) قرار دارد.
رستوران ساب وِی - Subway
مک دونالد (McDonald’s)
مک دونالد یک رستوران زنجیره ای همبرگر فروشی و فست فود آمریکایی است که در سال ۱۹۴۰ به دست ریچارد (Richard) و مائوریس مک دونالد (Maurice McDonald) تاسیس شد و در ابتدا به عنوان یک بریانی فروشی کار می کرد.
در سال ۱۹۴۸ بود که مک دونالد تشکیلات خود را متحول کرد و کار خود را به یک دکه همبرگر فروشی تغییر داد. کمی بعد و در اواخر سال ۱۹۵۳ بود که اولین شعبه مک دونالد در شهر فینیکس (Phoenix) از ایالت آریزونا (Arizona) گشایش یافت.
مک دونالد در حال حاضر به عنوان دومین رستوران زنجیره ای عظیم در جهان شناخته می شود و نزدیک به ۳۶۶۱۵ شعبه را در ۱۱۹ کشور مختلف در اختیار دارد. مک دونالد عمدتاً به فروش محصولات مبتنی بر گوشت مرغ، میلک شیک، همبرگر، انواع اقلام غذایی برای وعده صبحانه، دسر و نوشیدنی های معمولی مشغول می باشد. اگر چه تازگی ها این شرکت بزرگ منوی خودش را گسترش داده و میوه ها، ماهی، نوشیدنی های اسموتی، انواع سالادها و ساندویچ های رَپ (wrap) را هم به منوی رستوران هایش اضافه کرده است. بر طبق گزارشی که در سال ۲۰۱۲ توسط بی بی سی منتشر شد، شرکت مک دونالد بعد از والمارت (Walmart)، با در اختیار داشتن ۱٫۵ میلیون کارمند خود را به عنوان دومین کارفرمای خصوصی بزرگ در جهان معرفی کرده است.
مک دونالد (McDonald's)
استارباکس (Starbucks)
استارباکس یک قهوه فروشی زنجیره ای آمریکایی است که در سال ۱۹۷۱ و در شهر سیاتل (Seattle) از ایالت واشنگتن (Washington) تاسیس شد. استارباکس در درجه اول به ارائه قهوه های اسپرسو، قهوه های خالص، آب میوه های تازه، قهوه های لاته، فراپوچینو (Frappuccinos)، شیرینی های لابلانچ (La Boulange) و برگ سبز چای های متنوع می پردازد. استارباکس روند سود دهی خود را برای اولین بار در اواخر دهه هشتاد میلادی تجربه کرد.
استارباکس (Starbucks)
کی اِف سی (KFC)
مرغ های سرخ شده و معروف ایالت کِنتاکی (Kentucky) که به نام کِی اِف سی نیز شناخته می شوند، در واقع یک فست فوت زنجیره ای آمریکایی است که تمرکز زیادی بر روی عرضه انواع مرغ های سرخ شده دارد. کِی اِف سی سومین رستوران بزرگ زنجیره ای است که مقر فرماندهی آن در شهر لوئیزویل (Louisville) واقع در ایالت کِنتاکی قرار دارد. این شرکت از دسامبر سال ۲۰۱۵ به بعد در ۱۲۳ کشور و منطقه مختلف، تعداد ۲۰ هزار غذاخوری فعال را به راه انداخته است. کِی اِف سی یکی از شاخه های متعلق به یک کمپانی بزرگ تر به نام یام (Yum!) است. یام شرکتی است که مالک دیگر رستوران های مشهور نظیر تاکو بِل (Taco Bell) و پیتزا هات (Pizza Hut) می باشد. رستوران کِی اِف سی به دست کلونِل هارلند سَندِرز (Colonel Harland Sanders)، کارآفرینی که کار خود را از فروش مرغ های سوخاری کنار جاده ای در شهر کوربین (Corbin) واقع در همان ایالت کِنتاکی آغاز کرد تاسیس شد. رستوران کِی اِف سی در ابتدا و پیش از اینکه منوی خود را در دهه ۹۰ میلادی گسترش بدهد، فقط یک مرغ سوخاری فروشی بود. از آن زمان به بعد بود که موارد دیگری مثل سالادها، سیب زمینی سرخ کرده، نوشیدنی های معمولی، انواع چیکن برگر، ساندویچ رَپ و دسرهای متنوع را به منوی خودش اضافه کرد.
کی اِف سی (KFC)
برگر کینگ (Burger King)
برگر کینگ یک فست فود و همبرگر فروشی زنجیره ای امریکایی است که دفتر مرکزی آن در  شهرستان میامی- دید (Miami-Dade County) از ایالت فلوریدا (Florida) واقع شده است. برگر کینگ در سال ۱۹۵۳ به نام ایستا- برگر کینگ (Insta-Burger King) در شهر جکسون ویل (Jacksonville) از ایالت فلوریدا تاسیس شد. منوی برگر کینگ که عمدتاً فقط شامل انواع میلک شیک، نوشیدنی های سودا و سیب زمینی سرخ شده می شد، حالا حسابی گسترش یافته و اکنون طیف وسیعی از اقلام خوردنی دیگر را نیز شامل می شود.
از تاریخ ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶، برگر کینگ نزدیک به ۱۵۲۴۳ غذاخوری را در ۱۰۰ کشور مختلف جهان به راه انداخته است. نزدیک به نیمی از این تعداد غذاخوری ها در خاک کشور آمریکا قرار دارند و ۹۹٫۵ درصد از این دارایی ها نه تنها به شکل خصوصی اداره می شوند، بلکه دارای مالکیت خصوصی نیز هستند.
برگر کینگ (Burger King)
فهرست بزرگ ترین رستوران های فست فوت زنجیره ای در جهان:
۱ – ساب وِی با ۴۴۸۵۲ شعبه
۲ – مک دونالد با ۳۶۵۲۵ شعبه
۳ – استارباکس با ۲۳۷۶۸ شعبه
۴ – کِی اِف سی با ۱۹۴۲۰ شعبه
۵ – برگر کینگ با بیش از ۱۵۰۰۰ شعبه
۶ – پیتزا هات با ۱۳۷۲۸ شعبه
۷ – دانکین دوناتز (Dunkin’ Donuts) با ۱۱۳۰۰ شعبه
۸ –  دومینوز پیتزا (Domino’s Pizza) با ۱۰۹۸۸ شعبه
۹ –  بَسکین رابینز (Baskin-Robbins) با ۷۳۰۰ شعبه
۱۰ – هانت برادِرز پیتزا (Hunt Brothers Pizza) با ۷۳۰۰ شعبه
۱۱ – تاکو بِل با ۶۵۰۰ شعبه
۱۲ – وِندیز (Wendy’s) با ۶۴۹۰ شعبه
۱۳ – هاردیز (Hardee’s) با ۵۸۱۲ شعبه
۱۴ – اورَنج جولیوس (Orange Julius) با ۵۷۰۰ شعبه
۱۵ – دایِری کوئین (Dairy Queen) با ۴۸۰۰ شعبه
۱۶ – لیتل سیزرز (Little Caesars) با ۴۸۰۰ شعبه
۱۷ –  پاپا جانز پیتزا (Papa John’s Pizza) با بیش از ۴۷۰۰ شعبه
۱۸ – تیم هورتون (Tim Hortons) با ۴۵۹۰ شعبه
۱۹ – سی اِن اِچ اِل اِس (CNHLS) با ۴۰۰۰ شعبه
۲۰ –  سونیک درایو این (Sonic Drive-In) با ۳۵۲۶ شعبه
تاریخ ارسال : ۱۳۹۵/۱۲/۱۴

همچنین ببینید

بهترین غذاها و دسرهای کانادایی

گوشت دودی مونترال از خواص این گوشت که آن را خاص و منحصر به فرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *