دره قاهان قم

دره قاهان – قم

 

دره قاهان یکی از جاذبه های گردشگری استان قم محسوب می شود که هر ساله تعداد زیادی از مسافران را مجذوب خود می کند و در ایام بهار مسافرانی که به استان قم سفر می کنند بهتر است از این دره نیز بازدید کنند.

موقعیت جغرافیایی

دره قاهان

دره قاهان

به لحاظ تقسیمات کشوری، دره قاهان در حوزه استان قم قرار دارد و البته به عنوان منطقه ویژه گردشگری این استان ثبت شده است؛ اما به جهت جغرافیایی درست در مرز استان قم و استان مرکزی واقع شده است. دره قاهان در ۳۵ کیلومتری جاده ساوه – سلفچگان واقع شده است که این دره به لحاظ تقسیمات کشوری در حوزه استحفاظی استان قم واقع شده که یکی از بخش های خلجستان محسوب می شود که طول این دره حدود ۳۰ کیلومتر است و یک مجموعه روستا را در خود جای داده است.

معرفی

دره قاهان قم

دره قاهان

روستاهای این منطقه شامل آغلک، بنابر، جمزقان، قاهان، نویس، کاسوا و انجیله است که هر چه از جاده اصلی دور می شوید به سمت قسمت پایانی دره حرکت می کنید و این در حالی است که فضای روستا کوهستانی تر می شود تا جایی که سه روستای پایانی یعنی نویس، کاسوا و انجیله به شکل پلکانی در دل کوهستان قرار دارند و همین امر مهم ترین عامل جذب گردشگران کشور به این دره می شود.

دره قاهان، سرزمین چهار فصلی است که در هر زمان زیبایی های خاص خود را دارد که از آن جمله می توان به بهار پرشکوفه، تابستان ییلاقی، پاییز رنگارنگ و زمستان های سرد و سپید اشاره کرد که قدرت برف می تواند مسیر های ارتباطی به این روستا را می تواند قطع کند.

دره قاهان قم

دره قاهان

حدود ۲۰ قنات در دهستان قاهان و ۱۵ قنات در روستای انجلیه شناسایی شده اند که هم اکنون مهم ترین منبع تامین آب منطقه به شمار می آیند.

دشت موسیر در ییلاقات بالادستی روستای انجیله، انواع گونه های گون، خارخسک، سیرک، گزنه، قازیاقی و انواع سبزی های معطر پونه، تحفه ای است که طبیعت دره قاهان در بهار پیشکش مهمانان می کند.

مسیر دسترسی

مسیر اصلی دسترسی به دره جاده ساوه سلفچگان است و علاوه بر ورودی ساوه، جاده قم ساوه نیز مسیر مناسبی است که در سه راهی آوه با جاده سلفچگان تقاطع دارد.

دره قاهان قم

دره قاهان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *