خانه / ایرانگردی / دهکده چوبی

دهکده چوبی

 

دهکده چوبی منحصر به فرد ترین روستای ایران

 

دهکده چوبی نام محلی است که در ۱۵ کیلومتری نیشابور و در یکی از روستاهای آن به نام محمدآباد آقازاده در استان خراسان رضوی ساخته شده است. این دهکده ی چوبی کم نمونه و بی همتا در ایران به وسیله مهندس حمید مجتهدی ساخته شده و یکی از جاذبه های گردشگری نیشابور می‌باشد.

دهکده

دیدنی‌ های این دهکده شامل مسجد چوبی، موزه و کتابخانه، رستوران، فروشگاه و نانوایی، آلاچیق، سوئیتها، فضای سبز و اکوسیستم زیبای آن به همراه کشاورزی و دامپروری است. در دهکده یک زندگی کوچیک روستایی بازسازی شده و سعی شده است فرهنگ نیشابور زنده نگاه داشته شود. دامداری سنتی که شامل پرورش اسب ، گوسفند ، گاو ، شتر و … به همراه محل نگهداری طیور که شامل مرغ ، کبوتر ، غاز ، شتر مرغ و … هم در این دهکده وجود دارد.

دهکده

این دهکدهٔ چوبی کم نمونه و بی همتا در ایران به وسیله مهندس حمید مجتهدی ساخته شده

طبیعت دهکده فوق العادست و گونه های گیاهی بی نظیری درآن وجود دارد و غروبهای بسیارزیبایی دارد.
مسجد چوبی این دهکده اولین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان می‌باشد. این بنا ۲۰۰ متر مربع وسعت دارد و سقف آن به صورت شیروانی می‌باشد. دو مناره آن ۱۳ متر از سطح زمین ارتفاع و وزن هر یک تقریباَ ۴ تن می‌باشد. شکل ظاهری آن به صورت یک کشتی وارونه بر زمین است‌. در ساخت این مسجد که حدود ۲ سال طول کشیده است، ۴۰ تن چوب استفاده شده است.

دهکده

مسجد چوبی این دهکده اولین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان می‌باشد.

محلی که در آن مسجد ساخته شده، بسیار موریانه خیز است، لذا راهکارهای ویژه‌ای در ساخت این مسجد و دیگر بناهای این مجموعه برای جلوگیری از اثرات مخرب چوب خواران به کار گرفته شده است‌. نور پردازی ویژه مجموعه، که تناسب ویژه‌ای از رنگهای شاد است در شب ها جلوه خاصی دارد. شکل کلی مسجد چوبی به مانند یک کشتی است که گویی به صورت وارونه روی زمین قرار گرفته است.

دهکده

دیگر بنای چوبی دهکده، ساختمان دو طبقه موزه و کتابخانه است که با ۱۲۰ متر مربع زیربنا، دیوارهای دوجداره دارد. طبقه اول جای موزه است و طبقه دوم محل کتابخانه. رستوران چوبی نیز به شکل هشت ضلعی در یک فضای ۲۰۰ متری ساخته شده و در حالت عادی ۱۳۰ تا ۱۴۰ نفر ظرفیت دارد. اما از جالب توجه ترین بخش های دهکده چوبی، نانوایی است که با ۲ تنور چوب سوز به طریق سنتی نان می پزد. وجه تمایز این نانوایی با دیگر آثار دهکده دودکش آن است که پوششی کاهگلی دارد و به شکل زنی طراحی شده است که طبق نان بر سر گرفته است.

دهکده

توسط ابی در

همچنین ببینید

ایوان تخت مرمر

ایوان تخت مرمر

ایوان تخت مرمر آدرس : تهران ، میدان ارگ ، کاخ گلستان روح ظریف هنرمند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *