خانه / جهانگردی / جاذبه های گردشگری قاره آسیا / جاذبه های گردشگری ارمنستان / راهنمای سفر به ارمنستان – Travel guide to Armenia

راهنمای سفر به ارمنستان – Travel guide to Armenia

راهنمای سفر به ارمنستان – Travel guide to Armenia

 معرفی ارمنستان

ارمنستان تنها کشور باقیمانده از ۳۰۰۰ سال پیش در نقشه های آناتولی است. این کشور با گرجستان، جمهوری آذربایجان، ایران و ترکیه مرز مشترک زمینی دارد و با جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر، در منطقه قفقاز واقع شده است. طبیعت، تاریخ، فرهنگ و معماری در این کشور ناب و دیدنی است. بخش‌ های زیادی از فرهنگ ارمنستان بر اساس جغرافیا، ادب، هنر و موسیقی ارمنی پایه‌ گذاری شده است.

تاریخ

ارمنستان بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارد. ابتدا ارامنه در طول تاریخ در بخش وسیعی از کوه ها و دره های شرق آناتولی و قفقاز جنوبی (ارتفاعات ارمنستان)  ساکن شده اند. بسیاری از تاریخ کشور ارمنستان تحت سلطه قدرت های بزرگ منطقه صرف شده است. بخش های غربی این کشور برای مدت های طولانی تحت حکومت بیزانس یا عثمانی ها قرار داشت. همین طور بخش های شرقی این کشور تحت حاکمین فارس ها و روس ها بود. ارمنستان برای مدت طولانی جرئی از ایران بود و قسمتی از فرهنگ خود را از ایران باستان به ارث برده است.
ارمنستان در جاده ابریشم قرار داشت از این رو ارمنی ها شبکه ای از جوامع تجاری از شرق آسیا به ونیز را ساختند. در نهایت با رشد ناسیونالیسم، ارامنه هزینه های سنگینی را برای دین و ثروتشان پرداخت کردند.

آداب و رسوم

ارمنی ها طبق رسومات خود جشن های بسیاری دارند. مهم ترین این جشن ها جشن درندز (آتش افروزی) نام دارد که این جشن میان ایرانیان (اقوام آریایی) به جشن سده شهرت دارد. ارمنی ها بعد از پذیرفتن مسیحیت این جشن را در قالب جشن های ارمنی درآرودند. این جشن در روز سیزدهم فوریه مصادف با بیست و چهارم بهمن ماه برگزار می‌شود. در این روز ارمنیان به کلیسا می‌روند. پس از به جا آوردن مراسم مذهبی ویژه آن روز شمع روشنی را از محراب کلیسا برداشته و به محوطه حیات کلیسا می‌روند و با آن شمع بوته‌ هایی که برای آتش افروزی گرد آمده می‌ افروزد.

 شهر های ارمنستان

پایتخت و بزرگترین شهر کشور ارمنستان، ایروان است. ایروان در تقسیمات ارمنستان تابع هیچ استانی نیست و در واقع مرز چهار استان کوتایک در شمال، آرارات در جنوب، آرماویر در جنوب غربی و آرگاتستون در شمال غربی قرار گرفته و نزدیک ترین مسافت زمینی و هوایی با ایران را دارد. این شهر به خاطر داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی و همین طور فرهنگی، همیشه اولین مقصد  مخصوصا برای ایرانی ها بوده است. چه اهل گردش و تفریح باشید و چه اهل خرید و همین طور علاقه مند به کشف تاریخ، این شهر برای شما برنامه هایی ویژه دارد.

گیومری، وانادزور، دلیجان و اشتارک نیز از شهرهای توریستی و دیدنی کشور ارمنستان هستند.

 

 

 گشت و گذار در ارمنستان

دیدن اولین کلیسای غاری در دنیا، بر هر گردشگری واجب است. صومعه گغارد در شهر ایروان، اولین کلیسای غاری در دنیاست که با معماری منحصر به فرد توسط صخره ها و دره ای زیبا احاطه شده است و قدمت آن به قرن ۷ بر می گردد. گغارد معنی سر نیزه می دهد و در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این کلیسا درون دره ای خوش منظره و در فاصله ۹ کیلومتری از معبد گارنی نهفته شده و نام خود را از نیزه مقدسی که مسیح در زمان مصلوب شدن به وسیله آن مجروح شده گرفت هاست. بنا به روایاتی آن نیزه نیز در این مکان نگهداری می شده اما اکنون در خزانه مقدسی در کلیسای مادر قرار دارد.

کلیسای غاری

کلیسای غاری

معبد گارنی  نام یکی دیگر از آثار باستانی استان کوتایک در ۳۲ کیلومتری شهر ایروان است که برای نیایش خورشید و به عنوان مهرابه ساخته شده بوده. مهرابه ها یا پرستشگاه های مهرپرستان، سراسر غرب آسیا و همچنین در اروپا پراکنده اند. مهرپرستی از دین های ایران باستان بوده که از ایران به سوی غرب تا انگلستان نفوذ کرده است. اکثر این نیایشگاه ها قبل از مسیحیت بنا شده اند و تنها نیایشگاه غیر مسیحی باز مانده در ارمنستان همین معبد گارنی است. این معبد حدود ۳۰۰ سال خرابه بود تا اینکه بین سال های ۱۹۷۴ تا ۱۹۶۸ بازسازی شد.

معبد گارنی

معبد گارنی

سوان از بزرگترین دریاچه های آب شیرین جهان است که در مرکز کشور ارمنستان و در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان قرار دارد. ارتفاع این دریاچه به ۲۰۰۰ متر از سطح دریا می رسد و مساحت آن ۹۴۰ کیلومتر مربع می باشد. ایشخان یکی از خوش خوراک ترین ماهی های دریاچه سوان است و بین مردم کشور طرفدار دارد.

دریاچه سوان

دریاچه سوان

یکی از شاهکارهای معماری در شهر ایروان ساختمان اپرا است. این ساختمان جزء ۱۰ ساختمان اپرای برتر جهان نیز می باشد که به نام اولین اپرا نویس Aram kachatorian نامگذاری شده است. این بنا با طراحی و نظارت مستقیم معمار معروف Alexander Tamanian در سال ۱۹۳۱ ساخته شده و در سال ۱۹۳۶ در نمایشگاه بین المللی پاریس، مدال طلای معماری را دریافت کرد. هنرمندان بسیاری جهت برگزاری کنسرت های موسیقی در ساختمان اروپا به ارمنستان سفر می کنند و از استقبال بی نظیری برخوردار می شوند.

ساختمان اپرا

ساختمان اپرا

کاسکاد که ایرانی ها به آن هزار پله می گویند، از مهم ترین و دیدنی ترین جاذبه های کشور ارمنستان است که در شهر ایروان واقع می باشد. کاسکاد با ۷۵۰ پله پایین ترین نقطه شهر را از نظر ارتفاع به بالاترین نقطه (شمال شهر) وصل می کند. در شمالی ترین نقطه آن به مناسبت پنجاهمین سالگرد پیروزی روس ها علیه آلمان های نازی در جنگ جهانی دوم بنایی ساخته شد که در مرکز آن برجکی قرار دارد که روی آن برجک، نشان جاودانگی حک شده است.

کاسکاد

بعد از جنگ جهانی دوم و به مناسبت پیروزی روسیه در تمام کشورهای اتحادیه شوروی، پارکی تحت عنوان پیروزی ساخته شد که در ارمنستان این پارک هاختاناک معروف است. مجسمه مادر نیز در این پارک قرار گرفته است که از اقصی نقاط شهر ایروان قابل رویت می باشد. در ابتدا به جای مجسمه مادر، مجسمه استالین بوده که بعد از استقلال ارمنستان آن را پایین آورده و مجسمه مادر که نشانه قدرت و صلح می باشد را در سال ۱۹۶۷ جایگزین می کنند. این مجسمه نماد تنها زنی است که در زمان حمله وحشیانه ترکان عثمانی به ارمنستان زنده مانده بود و با تمام وجود از کشورش حمایت می کرد.

مادر ارمنستان

شهر اشتارک هم دیدنی است. در زمان های قدیم روایت شده که ۳ خواهر در این شهر زندگی می کردند که هر ۳ عاشق شاهزاده سرکیس می شوند. ۲ خواهر بزرگتر برای اینکه خواهر کوچکشان خوشبخت شود تصمیم به خودکشی می گیرند. یکی از آنها با لباس قرمز و دیگری با لباس زرد خود را به دره اشتارک می اندازند.  خواهر کوچکتر از ناراحتی و غم زیاد لباس سفید بر تن می کند و خدش را به ته دره می اندازد. از آن زمان پادشاه سرکیس به یاد آنها ۳ کلیسا با توجه به رنگ لباس هایشان در دره می سازد. بهترین کلیسای باقیمانده کلیسای قرمز رنگ است که در قرن ۷ میلادی ساخته شد. ساخت کلیسای سفید به قرن ۶ و کلیسای زرد به قرن ۱۳ و ۱۴ مربوط می شود.

کلیسا

کلیسا

 نکات سفر

میوه ها و سبزیجات این کشور را امتحان کنید. طعم های فوق العاده و منحصر به فردی دارند.
با اینکه ارمنستان بالاترین میزان مصرف سیگار در اروپا را دارد اما سیگار کشیدن در اماکن عمومی غیر قانونی می باشد. اگر در کافه ای روباز فردی را در حال کشیدن سیگار دیدید، شما هم می توانید در آن مکان سیگار بکشید.
این کشور به علت نزدیکی به ایران از لحاظ خورد و خوراک شباهت زیادی دارد. شما می توانید با هزینه های مناسب غذاهای متنوعی را نوش جان کنید. در کل ارمنستان هزینه های بالایی ندارد پس می توانید راحت به خرید و رستوران گردی بپردازید.
با اینکه ارمنی ها فرهنگشان شبیه به اروپایی هاست اما پوشش بسته و معمولی دارند. با این حال بهتر است پیش از بازدید از صومعه ها، کلیساها و اماکن مذهبی، لباس های مناسب تن کنید تا حرمت آنان حفظ شود. البته مردم ارمنستان میهمان نواز هستند و مشکل خاصی برایتان پیش نخواهد آمد.
و در انتها چنانچه برای سفر ترجیح می دهید راهنما داشته باشید تا هنگام بازدید به مشکلی بر نخورید تورهای ارمنستان را همراهی کنید.

ارمنستان

Armenia

پایتخت
ایروان
زبان رسمی
ارمنی
شعار
ملت ما، فرهنگ ما
مذهب
مسیحیت
واحد پول
درام (AMD)
تفاوت زمانی
ولتاژ برق
۲۲۰
قاره
آسیا
پیش شماره
+۳۷۴

 آب و هوا

ارمنستان، از آب و هوای معتدل کوهستانی برخوردار است. آب و هوای بسیار دلچسبی در فصل تابستان دارد که در مدت زمان کوتاهی شاید به ۳۰ درجه هم برسد. زمستان هایش سرد و برفی است. پاییزی طولانی و بهاری کوتاه دارد. ارمنستان در فصل پاییز به حیات رنگارنگ گیاهان شهرت دارد.

 

 اطلاعات ضروری

ارمنستان کشور خطرناکی نیست اما باز هم مراقب سارقین که در مراکز توریستی و پر بازدید شهرها کمین می کنند باشید و ترجیحا اشیا با ارزش خودتان را به این اماکن نبرید.
خانم ها سعی کنند شب ها و به تنهایی تردد نکنند.
داروی کدئین دار هرگز به همراه نداشته باشید چرا که این دارو ها مخدر محسوب شده و مجازات به دنبال دارد.
هزینه های حمل و نقل (تاکسی) در این کشور بالا نیست. اما برای جابه جایی گزینه هایی چون اتوبوس و مترو هم مناسب است.
آب لوله کشی در این کشور قاب شرب است چون مستقیم از کوه ها سرچشمه می گیرند. در صورت نیاز اب های معدنی نیز در مارکت ها فروخته می شود.

 ویزا ارمنستان

 منبع : همگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *