راهنمای سفر به مجارستان – Travel guide to Hungary

راهنمای سفر به مجارستان – Travel guide to Hungary

 معرفی مجارستان

جمهوری مجارستان یا مجارستان، در اروپای مرکزی قرار گرفته و با کشورهای اتریش، اسلواکی، رومانی، صربستان، کرواسی و اسلوونی همسایه است. جمعیت ۹ میلیونی این کشور به زبان مجاری صحبت می کنند، بوداپست پایتخت آن است و واحد پولشان فورینت است. ۸۰ درصد از مردم مجارستان مجاری تبار هستند، ۱۴ درصد نامشخص و ۳ درصد روما (کولی) و همین موضوع باعث شده تا این کشور فرهنگ و تاریخ جذابی داشته باشد. علاوه بر تاریخ، فرهنگ و معماری اماکن دیدنی، این کشور طبیعت بی نظیر و زیبایی هم دارد. دریاچه، چشمه های آب گرم و حتی جزیره ای زیبا در میان رود دانوب که طولانی ترین رود اروپاست و از آن می گذرد. تمامی اینها باعث شده تا مجارستان به یکی از مقاصد گردشگری در اروپا تبدیل شود و آوازه طبیعت ویژه، فرهنگ جذاب، مردمان مهمان دوست و خوش برخورد، سوارکاری و موسیقی و هنر آن، هر روز مسافران بیشتری را به اینجا بیاورد.
کشور مجارستان از قدیمی ترین کشور های استقلال یافته همراه با تاریخ و فرهنگ خاص خود است. مردمانش همواره کوشیده اند تا فرهنگ ، آداب و رسوم خود را همراه با گذشت زمان و در فراز و نشیب تاریخ حفظ کنند.
از این رو این کشور نمونه بسیار جالبی جهت همگامی سنت و مدرنیته در کنار یکدیگر است. مجارستان سرزمین گذشته و حالل است و قسمت های زیادی از شهرهایش جزء میراث فرهنگی جهان بوده و توسط سازمان یونسکو محافظت می گردند.

تاریخ

تاریخ امروزی این کشور به قرن نهم برمی گردد که پایه آن بر روی فرهنگ مردمان و اقوامی که از سرزمین های دیگر به مجارستان آمدند بنا شده. بعد از آن هم حکومتی کمونیستی را تجربه کرد اما این روزها حکومتی جمهوری پارلمانی دارد.

آداب و رسوم

از آداب و رسوم جالب مجاری ها می توان به فراری دادن زمستان اشاره کرد. اینکه به مدت ۶ روز جشنی برپا می کنند و در آن لباس های ترسناک می پوشند و هیزم آتش میزنند تا زمستان را فراری دهند. لباس هایی که شامل کت های پشمی و ماسک های چوبی هستند و آن ها اعتقاد دارند با این کار زمستان به سرعت اتمام می یابد. البته این رسم مجاری ها امروزه تبدیل به فستیوالی شده کهه از تمام جهان برای دیدن آن به این کشور سفر می کنند.
سوارکاری و موسیقی نیز  دو بخش  مهم از زندگی مردمان مجارستان است. به زبان خاص خودشان یعنی زبان مجاری سخن می گویند که هیچ اشتراک خاصی با زبان های اروپایی و آسیایی ندارد ولی زبانی زیبا و مستقل است با ویژگی های خاص کلامی خود.

 شهر های مجارستان

بوداپست پایتخت کشور مجارستان و همین طور بزرگترین شهر این کشور است که به صورت مستقل از سازمان استانبندی کشور مجارستان اداره میشود. این شهر از دو بخش بودا و پست تشکیل شده که بودا در کرانه باختری رود دانوب و پست سمت خاوری این رود قرار گرفته اند. رود دانوب درست از وسط شهر می گذرد؛ که به خاطر همین موضوع خیلی ها بوداپست را جز زیباترین شهرهای اروپا می شناسند. این زیبایی ها تنها شامل رود دانوب نمیشود؛ وجود تعداد زیادی میراث فرهنگی، دومین خط متروی قدیمی جهان، سومین ساختمان مجلس بزرگ دنیا، بزرگترین شبکه غارهای آب گرم جهان و چشمه های آب گرم فراوان، بوداپست را به شهری دیدنی و خاص تبدیل کرده است.
شاید شهر بوداپست نسبت به خیلی از معیارها بزرگ نباشد اما از نظر گزینه‌ های سرگرمی و تفریح چیزی از شهرهای بزرگ کم ندارد. چه اهل اپرا و موسیقی کلاسیک باشید و چه اهل گشت زدن در بازارهای سنتی، در این شهر حوصله تان سر نمی رود.

پچ  نیز شهری زیبا و سرسبز است با آب و هوایی معتدل و مردمانی مهربان و مهمان دوست. شهر پچ، شهری قدیمی و مناسب افراد علاقه مند به آشنایی با فرهنگ، تاریخ و هنر کشور و شهر های مختلف است و در واقع یکی از پایتخت های فرهنگی اروپا محسوب میشود. اینجا یکی از اصیل ترین و زیباترین معماری های اروپا را می توان مشاهده کرد. هرچند که این شهر جاذبه های تفریحی و طبیعی زیادی ندارد، اما شب زنده داری و موسیقی جزو رسوم آنهاست و همین ها شهر را زنده نگه داشته اند.

 گشت و گذار در مجارستان

از مهم ترین جاذبه های این کشور می توان به تپه گلرت واقع در شهر بوداپست اشاره کرد. چون بر فراز این تپه می توان دید کامل و به یاد ماندنی از شهر بوداپست که از دو قسمت بودا و پست تشکیل شده است را داشت. تپه گلرت را با نام یک اسقف که در حفظ دین مسیحیت در کشور مجارستان ایستادگی کرد و به قول تاریخ در این راه کشته شد نام گذاری کرده اند. نمای کامل شهر از روی این تپه بی نظیر است و لذتی توصیف نشدنی دارد.

تپه گلرت

قلعه سیتادلا  که بر بلندای بودا واقع شده است، مکانی است که اثر آسیب های جنگ جهانی دوم در آن کاملا پیداست و جای گلوله ها همچنان روی دیوارهایش نمایان است. قدمت این تپه دست کم به نیمه های قرن ۳ قبل از میلاد بر می گردد. طی سال ها و جنگ های متعدد، نیروی یونانی، بیزانسی، آیوبید و مملوک ها، بارها این قلعه تصرف شده است و بقایای به جا مانده اش نشان دهنده گسترش آن در قرن ۱۳ است. هر روز سربازانی با لباس های نظامی مجاری و با مارش مخصوص، پرچم این کشور را با احترام بر بلندای قلعه نصب می کنند که این مراسم نیز بی نهایت جذاب و دیدنی است.
اطراف قلعه نیز پارک زیبایی وجود دارد که در آن درختان میوه جنگلی مانند گوجه سبز به وفور یافت می شوند.

ساختمان پارلمان

ساختمان پارلمان از زیباترین بناهای اروپایی و به قولی زیباترین پارلمان دنیاست و همیشه از اصلی ترین جاذبه ها و مراکز دیدنی بوداپست به حساب آمده است. مجلس پارلمان در سال های ۱۸۸۵ تا ۱۹۰۲ در این ساختمان قرار داشته است. این بنا که با الهام از ساختمان پارلمان بریتانیا شکل گرفته است، رونمایی شبیه به بناهای دوران رنسانس و تاجی نئوگوتیک دارد.

ساختمان پارلمان

از متفاوت ترین دیدنی های بوداپست می توان به کفش های آهنی کرانه رود دانوب اشاره کرد. اثر هنری و جذاب که کنار رود دانوب قرار گرفته و در حقیقت یادبودی برای یهودیانی است که در جریان جنگ جهانی دوم کنار رود دانوب تیرباران شدند و به درون رود افتادند. تصاویری که در ساعات مختلف روز می توان از این کفش ها ثبت کرد، فرصت بسیار خوبی برای عکاسان است.

کفش های آهنی

می رسیم به یکی از زیباترین پل های رود دانوب و اولین پل سنگی بر روی این رود و همین طور نماد شهر بوداپست! پل چین. این پل از زیباترین پل های موجود در قاره اروپاست با چهار شیر سنگی بزرگ که سال ۱۸۴۹ افتتاح شد و زمانی از بزرگترین پل های اروپا بود.

پل چین مجارستان

اگر به اپرا علاقه مند هم نباشید حتما از این سالن زیبا در شهر بوداپست دیدن کنید. چون رفتن به خانه اپرا مانند رفتن به جشن و میهمانی است.

مجارستان

حمام های کرالی در شهر بوداپست که نمای بیرونی شبیه به معبد دارد و بنایی قدیمی که وقتی وارد می شوید فضایی بزرگ پیش رویتان است با حمام هایی با آبگرم های طبیعی و کمی شبیه به حمام های ایرانی. استخری مرکزی در فضای داخلی قرار دارد و حمام های تک سنگی که کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

حمام های کرالی مجارستان

مسجد پاشا قاضی قاسم هم زیباست. این مسجد از بزرگترین مسجدهای دوران عثمانی است و نماد شهر  پچ   و معماری آن کاملا ترکی است.

مسجد پاشا مجارستان

 نکات سفر

متاسفانه مجاری ها تسلط کافی نسبت به زبان انگلیسی ندارند پس سعی کنید هنگام سفر با شناخت کافی وارد کشور شده یا با افرادی که در تورهای مجارستان راهنمایی می کنند همراه شوید و همین طور از پاسپورت خود کپی گرفته تا در زمان نیاز مشکلی برایتان پیش نیاید.

مجارستان

Hungary

پایتخت
بوداپست
زبان رسمی
مجاری
شعار
مذهب
مسیحیت
واحد پول
فورینت (HUF)
تفاوت زمانی
ولتاژ برق
۲۲۰
قاره
اروپا
پیش شماره
+۳۶

 آب و هوا

مجارستان از آب و هوای معتدل برخوردار است. تابستان هایی گرم دارد که در بعضی از ماه ها دمای هوا تا ۳۵ درجه سانتی گراد نیز می رسد. بهار و پاییز هوا معتدل است و دلچسب اما در زمستان هوا سرد است وگاهی درجه هوا به ۱۰ درجه زیر صفر هم می رسد. با تمام شرایط آب و هوایی، کشوری است که در هر فصل جذاب و دیدنی است.

 اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

می توان گفت مجارستان از امن ترین کشورهای اروپایی است. باز با این حال مراقب افراد سود جو و فرصت طلب باشید که منتظر قاپیدن لوازم شخصی یا کیفتان در مراکز عمومی هستند. شاید از این نظر به مشکل برخورد کنید اما در کل کشور مجارستان آرامش مطلقی دارد و شما شب ها نیز می توانید به راحتی در خیابان ها و کوچه هایش تردد کنید.
هزینه حمل و نقل (تاکسی) نیز نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مناسب تر است.

 تور های مجارستان

تور مجارستان + اسلواکی + اتریش + چک ویژه ۱۶ شهریور ۹۶

لیست تورهای مجارستان

 ویزا مجارستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *