خانه / ایرانگردی / جاذبه های گردشگری اصفهان / عمارت تاریخی بخردی – اصفهان

عمارت تاریخی بخردی – اصفهان

عمارت تاریخی بخردی – اصفهان

عمارت تاریخی بخردی – اصفهان

 

عمارت بخردی یکی از بناهای تاریخی به جای مانده از عصر صفوی می باشد که با قدمت ۴۰۰ ساله همچون نگینی بر انگشتری شهر تاریخی اصفهان می درخشد.

خانه ی تاریخی بخردی در محله ی سنبلستان یا سنبلان (شمال شهر اصفهان کنونی) واقع شده است. این محله در دوران پیش از اسلام از روستاهای مجموعه ی سپاهان بوده است و در دوران اسلامی در پی پیوند این مجموعه روستاها شهر اصفهان به وجود می آید.

محله ی سنبلان در جبهه ی شمال غربی شهر واقع می شود و زمانی که علاءالدوله ی کاکویه، از حکمرانان آل بویه، شهر را محصور می نماید محله ی سنبلان در داخل حصار واقع می گردد.

عمارت بخردی در واقع کاروانسرایی ست که از دوران حکومت صفویان در اصفهان به جای مانده است. این کاروانسرا چنان که ذکر شد دارای قدمتی در حدود ۴۰۰ سال می باشد و در دوران قاجاریه نیز با همین کاربری مورد استفاده قرار می گرفته است.

عمارت بخردی

عمارت بخردی

معماری

براساس مطالعات و بررسی های انجام گرفته، این خانه از آثار اوایل دوره ی صفویه بوده و با گذشت زمان در آن تغییرات و تحولاتی به وجود آمده است. این خانه در منتهی الیه غربی باغ جمیلان ساخته شده و طول محوطه ی اصلی آن به اندازه ی عرض باغ بوده است.

این خانه از نوع خانه های ایوان دار متعلق به اوایل دوره ی صفویه می باشد. این گونه خانه ها اصولاً دارای ایوان در قسمت میانی و تالار اصلی در جبهه ی شمالی ایوان و اتاق ها در طرفین شرقی و غربی آنبوده اند. از این شیوه ی معماری در خانه های قدیمی اصفهان به خصوص در محله ی جلفا تعداد قابل توجهی شناخته شده و شاید قدیمی ترین نمونه از این فضای معماری را بتوان در مرحله دوم توسعه کاخ چهل ستون در جبهه شرقی کاخ شناسائی کرد.

تزئینات خانه ی تاریخی بخردی دارای اصالت، خلوص و سادگی سبک معماری اوایل دوره ی صفویه هستند.

عمارت بخردی اصفهان

عمارت بخردی

طرح کاربری

هم زمان با اجرای پروژه ی مرمت خانه ی تاریخی بخردی، طراحی داخلی این بنا به منظور تبدیل آن به یک اقامتگاه سنتی نیز به اجرا در آمده است. در این طراحی سعی بر آن بوده است تا تسهیلات رفاهی لازم برای میهمانان همراه با حفظ اصالت معماری بنا در نظر گرفته شوند.

فضاهای ایجاد شده برای پاسخ به نیازهای یک اقامتگاه سنتی عبارتند از حمام و سرویس های بهداشتی درون اتاق ها، آشپزخانه، پذیرش، حیاط و باغچه.

خانه ی تاریخی بخردی تنها و اولین خانه ی تاریخی دوره ی صفویه است که به منظور اقامتگاه سنتی در ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

عمارت بخردی اکنون عنوان قدیمی ترین اقامتگاه در دست بازسازی در ایران را یدک می کشد. پنجره هایی با شیشه های رنگارنگ که از دوره های صفوی و قاچار باقی مانده، با مبلمانی از جنس چوب چنار جلوه ای دوچندان به این خانه بخشیده است.

عمارت بخردی

عمارت بخردی

مهمانسرا در میان باغ هایی پر از میوه و گل های وحشی واقع شده و از پنج سال پیش توسط «مرتضی بخردی» طراح داخلی و کارشناس بازسازی در دست نوسازی است. این طراح معتقد است این خانه متعلق به منجمی از عهد صفویان بوده و حتی درهای ساختمان اصلی که به سمت اتاق های طبقه بالا باز می شوند، درهای سنگین و چوبی اصل هستند که با چوب درخت چنار بازسازی شده اند. این مهمانسرا حتی میان اصفهانی ها نیز چندان شناخته شده نیست و شهرت آن دهان به دهان چرخیده است.

عمارت بخردی

عمارت بخردی

آدرس: اصفهان، خیابان ابن سینا، پشت بیمارستان امین، کوچه سنبلستان، شماره ۵۶

درباره ی مرتضی بخردی

مرتضی بخردی متولد اصفهان و دانش آموخته ی رشته های معماری داخلی و مرمت آثار تاریخی است. در آستانه ی هفتاد سالگی، بیش از نیم قرن در زمینه ی معماری داخلی و مرمت تجربه دارد و به مدت بیست و پنج سال در دانشگاه هنر اصفهان به تدریس هنر های سنتی و مرمت ابنیه ی تاریخی پرداخته است. وی همچنین مؤسس و صاحب اولین نگارخانه ی شهر اصفهان (گالری کلاسیک اصفهان) می باشد.

اصفهان

مرتضی بخردی مرتضی بخردی مرتضی بخردی

رشته هنری: صنایع دستی

رشته تخصصی: معماری داخلی و مرمت آثار تاریخی

سوابق آموزشی: دارای مدرک لیسانس در رشته معماری داخلی و مدرک فوق لیسانس در رشته مرمت آثار تاریخی می باشند.

سوابق فعالیت: از جمله فعالیتهای ایشان شرکت در نمایشگاههای داخلی و خارجی متعدد، تدریس در دانشگاه هنر اصفهان به مدت ۲۰ سال ، کارشناس صنایع دستی به مدت ۲۵ سال و طراحی معماری داخلی موزه هنرهای تزئینی و موزه هنر اصفهان می باشد

مرتضی بخردی از سال ۱۳۷۹به مدت پنج سال به مرمت و بازسازی خانه ی تاریخی بخردی، به منظور تبدیل آن به یک اقامتگاه سنتی ، پرداخته است.

منبع : سایت ایرانگردی

همچنین ببینید

روستای مصر

روستای مصر در 45 کیلومتری شرق شهرستان جندق و در 30 کیلومتری شمال شهرستان خور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *