خانه / سفرنامه / هلند ، از تهران تا آمستردام ، از آمستردام تا روتردام – ۲۶ ژانویۀ ۲۰۱۵

هلند ، از تهران تا آمستردام ، از آمستردام تا روتردام – ۲۶ ژانویۀ ۲۰۱۵

هلند ، از تهران تا آمستردام ، از آمستردام تا روتردام – ۲۶ ژانویۀ ۲۰۱۵

خط هواپیمایی ترکیش راحت بود و منظم. هیچکدوم از چهار تا پروازی که باهاش داشتم تاخیر نداشت، پذیرایی خوب بود و صندلی ها راحت.

از فرودگاه امام خمینی تا فرودگاه Sabiha در استانبول 3 ساعت راهه. اونجا حدود یک ساعت وقت داشتم تا کمی در فری شاپ بگردم و بعد هم گیت پرواز به سمت آمستردام رو پیدا کنم. پرواز دوم هم 3 ساعت طول کشید و من ساعت 12 و نیم ظهر به وقت هلند، توی فرودگاه Schipholآمستردام بودم.

از گیت Passport Control خیلی راحت گذشتم و افسری که اونجا بود فقط ازم پرسید برای چی اومدی که گفتم برای جشنواره دعوت شدم. مهر ورود زد و گفت “خوش اومدی!”. به همین سادگی.

من از قبل پروژه ای داشتم با یک شرکت هلندی که قرار بود کار رو در فرودگاه تحویل بدم. یک نفر از طرف شرکت تو سالن ورود منتظرم بود. کار رو بهش تحویل دادم و بعد از خداحافظی، رفتم به سمت باجۀ فروش بلیت قطار که بلیت روتردام رو تهیه کنم.

این موضوع رو باید بگم که ایستگاه قطار آمستردام درست زیر فرودگاه هست و میشه به راحتی از اونجا به هر شهر دیگه ای، نه تنها توی هلند، که به بلژیک و فرانسه و آلمان و… سفر کرد. خرید بلیت از دو طریق امکانپذیره. یکی از طریق دستگاه (که بلیتی 1 یورو ارزون تر درمیاد ولی خب باید کارت اعتباری بین المللی مثل ویزاکارت یا مسترکارت داشته باشیم) و از طریق باجه که میشه نقداً بلیت ها رو خریداری کرد.

من توی همون فرودگاه کمی دلار آمریکا رو به یورو تبدیل کردم (و باید بگم نرخ تبدیل از هر جای دیگه ای توی شهر بهتر بود) و از باجۀ بلیت فروشی یک بلیت قطار خریدم برای روتردام.

سفر با قطار از آمستردام به روتردام به دو طریق امکانپذیره: به شکل مستقیم، که نیم ساعته می رسه و بلیتش 20 یورو قیمت داره و از طریق شهر لاهه (که خودشون می گن Den Haag) که یک ساعت توی راهه و بلیتش 12 یورو هست.

من یک بلیت معمولی برای ایستگاه Rotterdam Centraal Station خریدم، از مانیتورهایی که به دیوار نصب شده بود شمارۀ سکوی قطار روتردام رو پیدا کردم و چند دقیقۀ بعد سوار قطار شدم.

تمام سیستم حمل و نقل عمومی در هلند از طریق شرکت RET انجام میشه و اگر شما قصد موندن طولانی تر در هلند رو دارین، بهتره بجای بلیت های تکی بلیت کارتی بخرین که بتونین اونو شارژ کنین و با هر بار استفاده اونو به دستگاه بکشین تا پول بلیت (کمتر از حالت تکی کاغذی) ازش کم بشه.

کلاً دو نوع قطار بین شهرهای هلند و بین هلند، بلژیک و فرانسه فعالیت می کنن: قطارهای InterCity و قطارهای پرسرعت Thalys. نوع اول، قطارهای معمولی هستن که در شهرها توقف دارن. شما بلیت می خرین، سوار قطار بعدی می شین و در مقصد پیاده می شین. قیمت ها ثابته و امکان پیش خرید یا رزرو وجود نداره.

قطارهای Thalys اما مثل سیستم هواپیما کار می کنن. از چند ماه قبل میشه بلیتشونو به شکل اینترنتی از سایت www.b-europe.com یا www.thalys.com خریداری کرد. هر چی زودتر بخرین قیمت پایین تره. بعد از خرید براتون بلیت چاپی ایمیل میشه که کافیه پرینت بگیرین و باهاش سوار قطار بشین.

در کل اگر برنامۀ سفرتون قطعیه و تاریخ های سفر بین شهری مشخصی دارین، بهتره که از قبل بلیت های قطارتون رو خریداری کنین و از طریق شرکت های مختلفی که خدمات پرداخت ارزی رو ارائه می دن پول بلیت رو پرداخت کنین. برای مثال، قیمت بلیت قطار Thalys از آمستردام به پاریس چهار ماه قبل از تاریخ حرکت 35 یورو هست و هر چی نزدیکتر می شیم قیمت می ره بالاتر. تا اینکه روز حرکت اگه از توی خود ایستگاه بلیت بخرین باید 120 یورو پول بدین.

قطار راحت و تمیز بود و مناظر بین راه هم دیدنی.

سفرنامه هلند
سفرنامه هلند
مناظر بین راه
سفرنامه هلند
سفرنامه هلند
سفرنامه هلند

حدود ساعت 3 از ایستگاه قطار روتردام بیرون اومدم و با شهری بسیار تمیز، منظم و دیدنی با معماری فوق العاده زیبا روبرو شدم. دربارۀ خود شهر توی پست های بعدی می نویسم، اما همینقدر بگم که روتردام بیش از اونچه فکر می کردم زیبا و دیدنیه.

سفرنامه هلند
سفرنامه هلند

یه باجۀ Tourist Information کنار در خروجی ایستگاه بود. ازش پرسیدم چطور می تونم به هتل Maritme برم که گفت سوار خط شماره 7 تراموا بشو و آخرین ایستگاه پیاده شو. خط تراموا درست از مقابل ایستگاه قطار می گذشت و دقیقه یک خط از راه می رسید، سوار و پیاده می کرد و بلافاصله راه میفتاد.

سفرنامه هلند
سفرنامه هلند

من همینکارو کردم و چند دقیقۀ بعد جلوی در هتل پیاده شدم. اسمم رو گفتم و کلید اتاق رو تحویل گرفتم: یه اتاق یک تخته در طبقۀ چهارم، به شمارۀ 425.

هتل Maritime با اینکه یه هتل سه ستاره اس اما بسیار بهتر از سه ستاره هایی هست که قبلاً دیدم. تمیز و مرتب با کارکنان مودب و فضاسازی خاص و دیدنی: تمام هتل به شکل کشتی تزئین شده و آیتم های مختلفی رو در لابی و راهروها قرار دادن تا حس داخل کشتی بودن به آدم منتقل بشه.

دلیلش هم اینه که تا صد سال پیش روتردام بزرگترین و مهمترین بندر اروپا بوده و کشتی های خیلی زیادی اونجا پهلو می گرفتن. شهر پر از دریانورد بوده و این هتل هم، که درست جلوی پل بسیار زیبا و دیدنی Erasmus واقع شده، یکی از پاتوق های اصلی دریانوردان بوده.

سفرنامه هلند
سفرنامه هلند

بعد از اینکه کمی وسایلم رو جابجا کردم، به سرعت آماده شدم برای رفتن به دفتر جشنواره تا کارتم رو تحویل بگیرم.

جالب اینکه از هتل تا سالن اصلی جشنواره به اسم De Doelen تنها 10 دقیقه پیاده راه بود و از اونجا تا ایستگاه قطار هم 5 دقیقه. سالن بسیار بزرگ و مدرن بود و من خیلی راحت کارت و برنامۀ جشنواره رو تحویل گرفتم و رفتم داخل یکی از سالن ها تا اولین فیلم رو تماشا کنم.

سفرنامه هلند
سفرنامه هلند

تا ساعت 12 شب در حال تماشای فیلم، صحبت با تهیه کننده ها و کارگردان ها از کشورهای دیگه و مرور برنامۀ روزهای بعد بودم و 12 شب، خسته و خواب آلود برگشتم هتل تا بخوابم. 9 صبح فردا نمایش فیلم خیلی خوبی بود از کشور قبرس که نمی خواستم از دست بدمش. برای همین باید خیلی زود بیدار می شدم، صبحانه می خوردم و بیرون می رفتم.

خیلی سریع دوش گرفتم و بیهوش خوابیدم تا 7 صبح فردا!

نوشته شده توسط : وبلاگ سفرنامه حسام

همچنین ببینید

سفرنامه شاهرود

سفرنامه شاهرود

سفرنامه شاهرود پیش به سوی با هم بودن پنجشنبه-۳/۸/۸۶ سلام.ما یک بار دیگر دور هم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *