خانه / ترین ها / دیدنی ها / پنج مورد از قدیمی ترین درختان جهان

پنج مورد از قدیمی ترین درختان جهان

در این مقاله قصد داریم تا ۵ عدد از قدیمی ترین درختان موجود در جهان را معرفی کنیم، یک ادای احترام به این نگهبانان بی باک کره زمین!
۵ – پنجمین درخت قدیمی جهان گران ابوالو (Gran Abuelo) در شیلی با قدمت  ۳۶۴۰ سال
آلرس (Alerce) نامی برای فیتزرویا کیوپِرِسویدز Fitzroya cupressoides است، گونه ای از درختان بومی سر به فلک کشیده کوهستان آنداس Andes می باشد. در قرون ۱۹ و ۲۰ میلادی، تقریبا هیچ کسی وجود نداشت که بگوید این درختان به طور دقیق از نظر زمانی چند سال بزرگ تر از نمونه های دیگر هستند. بسیاری از گیاه شناسان بر این باورند که این درختان بعد از درخت کاج زبر میوه bristlecone pin در آمریکای شمالی، دومین و طولانی ترین عمر را در میان درختان بر روی کره زمین دارند. البته می توان گفت که تا به امروز، قدیمی ترین نمونه درخت زنده شناخته شده ۳۶۴۰ سال سن دارد.
پنجمین درخت قدیمی جهان گران ابوالو (Gran Abuelo) در شیلی
۴ – چهارمین درخت قدیمی جهان سرو ابرکوه یا سرو زرتشتی Sarv-e Abarkuh در ایران با قدمت ۴۰۰۰
این درخت در استان یزد کشور ایران در شهر ابرکوه قرار دارد. درخت سرو ابرکوه که نام دیگر آن سرو زرتشتی می باشد یکی از جاذبه های ملی ایران نیز به شمار می رود. این درخت قامتی به بلندای ۲۸ متر داشته و قطر داخلی تنه‌ آن به نزدیک ۱۱٫۵ متر می رسد، همچنین شایان ذکر است که شاخه های این درخت از ارتفاع  ۱۸ متری سطح زمین شروع می شوند. الکساندر روف دانشمند روسی، پس از انجام مطالعاتی بر روی این درخت کهن، معتقد است سن آن بالغ بر ۴۰۰۰ سال است و شاید بتوان به این درخت، لقب کهن ترین درخت آسیا را نیز اعطا کرد. در برخی از افسانه ها یاد شده است که این درخت به وسیله پسر نوح، یافث کاشته شده است اما برخی مردم از برخی افسانه های دیگر معتقدند کاشت این درخت به دستان زرتشت پیامبر بوده است. شرایط مساعد طبیعی و مکان کاشته شدن این درخت از دلایل اصلی طول عمر سرو ابرکوه می باشد، هرچند که این درخت در حال حاضر توسط یک پارک شهری احاطه شده است و احتمال بروز اختلال توسط عناصرغیر طبیعی به این درخت زیاد است.
چهارمین درخت قدیمی جهان سرو ابرکوه یا سرو زرتشتی در ایران
۳ – سومین درخت قدیمی جهان لنگرنویو Langernyw در شمال ولز با قدمت ۴۵۰۰
درخت سرخدار لنگرنویو که در حیاط کلیسای سنت دیگوین (St Digain’s) قرار دارد در حدود ۴۰۰۰ سال قدمت دارد. مقامات محلی این شهر، برای به رسمیت شناخته شدن درخت لنگرنویو یک پلاک و شناسنامه رسمی برای آن تدارک دیده اند. این درخت قطعاً یکی از کهن ترین موجودات زنده کره زمین محسوب می شود. لنگرنویو بسیار قدیمی و بزرگ است و دارای شاخ و برگ فراوانی می باشد. شما می توانید از قدم زدن در کنار این درخت لذت ببرید. لنگرنویو دارای سه تنه‌ اصلی در جهات مختلف است و امکان بازدید از آن برای گردشگران فراهم است. حیاط کلیسای سنت دیگوین  علاوه بر این درخت تاریخی، تعدادی سنگ تاریخی نیز دارد.
سومین درخت قدیمی جهان لنگرنویو Langernyw در شمال ولز
۲ – دومین درخت قدیمی جهان متوسلاه  Methuselah در کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا با قدمت ۴۸۴۷
این کاج باستانی غیر کلونال با قدمت ۴۸۴۷ سال دومین درخت کهن این کره محسوب می شود. درخت متوسلاه در پارک جنگلی ملی اینیو (Inyo) واقع در کوهستان سفید کالیفرنیا قرار دارد و به منظور حفاظت هر چه بیشتر، محل دقیق این درخت از دید مردم مخفی نگه داشته شده است. جالب است بدانید یک نمونه درخت به نام پرومتیوس (Prometheus) و با قدمتی بیشتر از ۴۹۰۰ سال، توسط یک محقق و به منظور تحقیق بیشتر با کسب اجازه از دولت ایالات متحده در سال ۱۹۶۴ قطع شد.
دومین درخت قدیمی جهان متوسلاه Methuselah)) در کالیفرنی
۱ – قدیمی ترین درخت جهان اولد تیجیکو Old Tjikko در سوئد با قدمت ۹۵۵۰
قدیمی ترین درخت جهان یک صنوبر نروژی می باشد که ۹۵۰۰ سال قدمت دارد. اولد تیجیکو اکنون به لطف رسیدگی های پرفسور لیف کولمن سایبرین هاسکی همچنان در سوئد رشد می کند. سن حقیقی این درخت در سال ۲۰۰۴، توسط همین پرفسور که استاد جغرافیای فیزیکی در دانشگاه اومئو است با استفاده از کربن ۱۴ تعیین گشت. در نگاه اول به نظر می رسید اولد تیجیکو در حدود ۶۰۰ سال قدمت داشته باشد اما در نهایت با کمک فناوری کربن دیتینگ و تطبیق ژنتیکی سن واقعی آن بدست آمد. همچنین جالب است بدانید در جای دیگر در کوهستان فولو Fulu بیست صنوبر که همگی بیش از ۸۰۰۰ سال سن دارند یافت شده اند!
قدیمی ترین درخت جهان اولد تیجیکو Old Tjikko در سوئد با قدمت 9550
منبع: wowtravel

همچنین ببینید

آبشار شیطان کوه

آبشار شیطان کوه ، از جاذبه های گردشگری لاهیجان، مقصدی جذاب و زیبا برای تمام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *