خانه / ایرانگردی / کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات : تاریخ گردی در دل پایتخت

 

احتمالا نام کاروانسرای خانات را نشنیده اید و با شنیدن نامش، تنها تصورتان یک بنای قدیمی و متروکه باشد که شاید به موزه تبدیل شده است.
کاروانسرای خانات بنایی است با قدمتی بیش از یک قرن . این بنا در محدوده میدان مولوی تهران قرار گرفته و با گذشت سالهای طولانی از عمرش، همچنان مالکان خصوصی آن، ستون های خانات را سرپا نگه داشته اند و آن را به یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری ایران و تهران تبدیل کرده اند.
مساحت کاروانسرای خانات چیزی در حدود ۱۰ هزار متر مربع اندازه گیری شده است. درباره نام این بنا باید گفت که “خان” به معنی حجره است و بدلیل وجود حجره های بسیار در محوطه بنا، این اسم برای آن انتخاب شده است.
کاروانسرای خانات اکنون دارای ۵۲ حجره است که قرارگیری آنها به صورت در هر سمت ۱۳ حجره ای، است. بیشتر حجره ها کنونی به خشکبار فروشان اجاره داده شده  و سعی شده حال و هوای قدیمی از فضا دور نباشد چون اگر چنین می شد، دیگر خانات ارزشی به عنوان یک جاذبه گردشگری نداشت و همانند بازارچه ای عادی بود.
صحن کاروانسرا دارای دو ایوان است که یکی از آنها از شرق به یک ورودی بزرگ و دیگری در غرب، به ورودی دوم کوچک تر کاروانسرا راه دارد. در دو سوی ورودی اصلی کاروانسرا حجره های بزرگ متعددی وجود دارند که به بازار بزرگ و میدان سابق امین السلطان ختم می شوند.
برخلاف بسیار از آثار فرهنگی و تاریخی، کاروانسرای خانات همچنان قدرتمند بر ستون های خود ایستاده است و مانند نگینی ارزشمند، در میان میدان مولوی خود نمایی می کند.
نمایشگاه های صنایع دستی، موزه مردم شناسی و … نیز در این بنا برقرار است. همچنین در حال حاضر بخشی از این کاروانسرا به رستوران تبدیل شده و گردشگران می توانند در کنار بازدید از فضای زیبای کاروانسرا، از “رستوران خانات” نیز استفاده کنند.

کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات

منبع : سایت ایرانگردی

همچنین ببینید

ایوان تخت مرمر

ایوان تخت مرمر

ایوان تخت مرمر آدرس : تهران ، میدان ارگ ، کاخ گلستان روح ظریف هنرمند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *