خانه / ایرانگردی / باغ گیاهشناسی

باغ گیاهشناسی

باغ گیاهشناسی

اردیبهشت ۹۱-باغ گیاهشناسی

سلام..یه پیشنهاد دارم.قبل از اینکه متن زیر عکسها رو بخونید یه نگاه کلی فقط به عکسها داشته باشید.بعد فکر کنید اینجا کجاست؟یکی ازباغهای اروپا؟یکی از باغهای شرق آسیا؟پارکی در هلند؟استرالیا؟…….

هیچ کدام.اینجا باغ گیاهشناسی ملی ایران است.میدانم که شگفت زده تان کرده ام. اگر کسی تا به امروز گذارش به اینجا نیفتاده باشد باورش سخت خواهد بود که در قلب پایتخت دود زده ایران و لابلای سیمان و آجر بدریخت انتهای اتوبان شهید همت و درست بر گوش ماشینهایی که با سرعت در حال عبورند ناگهان اتمسفر محیط عوض میشود و مثل باغ مخفی از پشت دیوارهای آجری سر بیرون میاورد و ما ناگهان در دنیای زیبای طبیعتی رویایی گام میگذاریم.با من همراه شوید تا چشمهایمان را مهمان ازدیبهشتی سبز کنیم.

نشانی:اتوبان تهران کرج-خروجی پیکان شهر آزاد شهر-بیست متری سرو آزاد-بلوار باغ گیاهشناسی ملی ایران-تلفن:۴۴۱۹۶۵۷۵-۴۴۵۸۰۲۸۲ – آدرس سایت:www.rifr-ac.ir هزینه بلیط برای بازدید کنندگان:اگر دانش آموز باشید ۱۵۰۰ تومان-دانشجو و کارشناس ۳۵۰۰ تومان و عموم مردم ۱۵۰۰۰ تومان است.اما یادتان باشد برای دیدار از باغ باید از قبل وقت بگیرید.ساعات بازدید همه روزه شنبه تا چهارشنبه ۸ صبح الی ۱۵ عصر است.

باغهای گیاهشناسی در همه نقاط دنیا طرفداران خاص خودشان را دارند.اینها مجموعه گیاهی زنده ای هستند که با هدف بررسیهای اکولوژی مطالعات و تحقیقات سازگاری حفاظت از گونه های گیاهی در حال انقراض آموزش و ارتقای فرهنگ زیست محیطی و گردشگری احداث میشوند.بد نیست بدانیم که باغ گیاهشناسی سرزمین ما جزو ۱۰ باغ برتر جهان و بزرگترین در خاور میانه است.

احداث این پارک به وسعت ۱۴۵ هکتار در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز مرکزی در اراضی چیتگر سال ۱۳۴۸ آغاز شد.امروز بیش لز ۳۰۰۰ گونه کیاهی از رویشگاه های ایران و خارج از ایران را در دل خود جای داده است.نکته جالب این باغ ایجاد تعدادی از رویشگاه های سایر مناطق دنیا به همراه مجموه متنوعی از کلکسیونهای موضوعی در آنهاست. یعنی میتوانید قدم زده و هرلحظه وارد یک رویشگاه جدید شوید که شبیه سازی شده دقیق از رویشگاه اصلی است.مثلا:

پا به رویشگاه خزری میگذاریم.انگار وارد جنگلهای عباس آباد شده ایم.رطوبت هوا بالا میرود که به خاطر وجود دریاچه مصنوعی ساخته شده کنار این مکان است.درختها سبز و تودرتو شده اند.۴۰ سال است که مجموعه در حال ساخت و ساز منطقه خزری است. حتی خاک را از جنگلهای شمال آورده اند.

مساحت این منطقه خزری با دریاچه ای که شبیه سازی شده دریاچه کاسپین است ۶ هکتار از باغ را به خود اختصاص داده و درختانی چون زربین-توسکا-ممرز-اوجا-ملج و شمشاد را با ۳۵ گونه درختی و ۱۰ گونه درختچه را شامل میشود.

یکی دیگر از بخشهای دیدنی رویشگاه های خارجی میتوان به مجموعه چین و ژاپن اشاره کرد که حدود ۱۵ سال از احداث آن میگذرد.در این مجموعه تمام عناصر باغهای شرق دور مثل دریاچه و پلی بر روی آن -سنگ-سایه بان و آبشارهای کوچک را میتوان دید که لابلای آنها گیاهانی چون بامبو و سایر گیاهان خاور دور کاشته شده است.

مجموعه رویشی آمریکا نیز یکی از متنوع ترین و زیباترین بخشهای مجموعه است.گیاهان بخشهای جنوب امریکا-مکزیک در کنارتنوع جنگلهای شمالی امریکا و آبشارهای مصنوعی ساخته شده لابلای آنها فضا را بسیار به زیستگاه اصلی خود شبیه کرده است.

یکی دیگر از مناطق زیبای باغ گیاهشناسی شبیه سازی شده منطقه رویشی اروپاست یعنی میتوانید حس کنید که اینجا بخشی از دریای مدیترانه با آن آب و هوای مرطوب و جنگلهای باران خیز است.همه جا سبز و خرم و انواع گل و گیاهان منطقه را میتوان لابلای انها دید. راستی اگر پایتان یاری به پیاده روی نمیکند میتوانید از اتوبوس قرمز رنگ مجموعه استفاده کرده و سواره همه جا را سیر و سیاحت کنید.

وارد منطقه رویشی زاگرس که میشوید انگار کنار کوه های سر به فلک کشیده جنوب شرق ایران قرار گرفته اید.پوشش بلوطی منطقه-بوته های زرشک و زغال اخته و حتی پرندگانی که به شوق یافتن مکانی آرام به این جنگل های کوچک مهاجرت کرده و ماندگار شده اند همه و همه را در این باغ زیبای رویایی خواهید دید.

علاوه بر مناطق ذکر شده میتوان منطقه رویشی تورانی(ینی بوته ها و کویرهای ایران)- منطقه رویشی هیمالیا(با کاجها و کوهها)-منطقه رویشی آذربایجان قفقاز( با درختچه ها و دشتها و گلها)-گلخانه رویشی مناطق جنوب کشور-باغ میوه های بومی ایران-گلخانه گیاهان گوشتی-باغ گیاهان پیازی-باغ صخره ای و آبشار -باغ سیستماتیک و آربراتوم و حتی باغ گیاهان دارویی را نیز از نزدیک دید.

فقط یادتان باشد که بهتر است از صبح اقدام به بازدید بکنید تا وقت کافی برای دیدن کل مجموعه داشته باشید.کفش راحت به پا و یک بطری کوچک اب هم به همراه داشته باشید.فصل اردیبهشت را برای دیدار از باغ از دست ندهید.گرچه تمام فصول باغ زیبا خواهد بود.نکته دیگر اینکه خواهش میکنم هیچ برگ و گل و تخم و میوه ای را از باغ به همراه نیاورید.اگر قرار باشد هر بازدید کننده یک یادگاری از باغ بکند و بیاورد دیگر از باغ زیبای گیاه شناسی چیزی باقی نخواهد ماند.خواهش میکنم تنها از مسیرهای مشخص شده قدم بردارید تا آسیبی به شکل و قیافه باغچه ها و مهمتر به گیاهان وارد نیاید.هیچ زباله ای را روی زمین نریزیم.واقعا برای ساختن این باغ انسانهای عاشق زحمات زیادی را متحمل شده اند.حالا که مدتیست در باغ را به روی گردشگر گشوده ا ند ما باید با معرفی باغ به دیگران در جهت تامین هزینه های آن کمک کنیم اما نه در جهت تخریب باغ.

همچنین جا دارد که همینجا از “آقای کریمی”(نفر دوم از سمت راست) مهندسی بسیار عاشق و مطلع تشکر کنم که با دادن اطلاعات کافی و همراهی گام به گام ما را هرچه بیشتر با باغ و گیاهانش آشنا کرد.مردی که عمرش را برای این مجموعه گذاشته است  و بی هیچ چشمداشتی تنها از سر شوق و عشق به کار سالهاست که در راه گسترش و بهبود مجموعه فعالیت میکند.

و نکته آخر که شاید بسیار غم انگیز هم باشد:

همان طور که در عکس مشاهده میکنید این باغ علاوه بر اینکه خانه گیاهان است سالهاست که خانه جانورانی هم شده که کم کم به اینجا مهاجرت کرده و زادو ولد میکنند.آن زمانیکه این باغ احداث شد قرار نبود اتوبان همت درست از بیخ گوشش بگذرد اما امروز با ازدیاد ماشینها و دود و دم آنها به نظر شما چند سال دیگر گیاهان و حیوانات و دریاچه های این باغ نفس خواهند کشید؟؟؟

وبلاگ بیا تا برویم

همچنین ببینید

آش دوغ اردبیل

اردبیل را جور دیگر باید دید!

اردبیل را جور دیگر باید دید! قصه از آنجایی شروع شد که ما به همراه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *