خانه / ایرانگردی / خانه سلطانی قائن

خانه سلطانی قائن

 

خانه سلطانی قائن

 

بنای خانه قدیمی سلطانی متعلق به خانواده سلطانی از ملاکین و بزرگان قاینات بوده است. این بنا همزمان با بنای قدیمی خانه حقیقی (میر) ساخته شده و با توجه به شباهت های فراوان (از لحاظ طرح معماری و تزئینات) که بین دو بنا وجود دارد احتمالاٌ معمار هردو بنا یک نفر بوده است.

اصل بنا متعلق به دوره زندیه بوده و در دوره قاجاریه در ایوان زمستانی بنا تغییراتی بوجود آمده است. در اوایل دوره پهلوی در جبهه جنوبی بنا و بر روی ایوان جنوبی (تابستانی) ایوان کوتاه و چند فضای نشیمن ساخته شده است. در دوره های بعدی دیواری در میان هر دو اتاق کشیده اند تا فضای آن را کوچکتر نمایند. این عمل باعث شده تا فضای باقیمانده در پشت دیوارهای الحاقی به انبار تبدیل شده و از زیبایی فضای اصلی کاسته شود.

خانه سلطانی

خانه سلطانی

تزئینات بکار رفته در بنا شامل رسمی بندی ها، تزئینات خاص بخاری های دیواری، تزئینات خاص گچبری داخل حیاط که خود شامل قاب بندی و نقش های گچی می باشد. این بنا در سال ۸۲ توسط شهرداری و شورای اسلامی خریداری و جهت تبدیل شدن به موزه مردم شناسی در اختیار اداره میراث فرهنگی قرار گرفته تا پس از مرمت کامل تغییر کاربری به آن داده شود.

خانه سلطانی یکی از آثار تاریخی شهر قائن در استان خراسان جنوبی واقع است. این بنا در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۸۰۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه سلطانی

خانه سلطانی

توسط ابی در

سایت ایرانگردی

همچنین ببینید

بام تهران

بام تهران

بام تهران بام تهران مجموعه‌ای است در بالاترین نقطه خیابان ولنجک که شامل امکانات تفریحی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *