خانه / جهانگردی / جاذبه های گردشگری قاره آسیا / جاذبه های گردشگری هند / راهنمای سفر به هندوستان – Travel guide to India

راهنمای سفر به هندوستان – Travel guide to India

راهنمای سفر به هندوستان – Travel guide to India

 معرفی هندوستان

 

هندوستان با نام رسمی جمهوری هند، کشوری واقع در جنوب آسیاست که از شمال باختری با پاکستان، از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت و از شمال خاوری با برمه و بنگلادش همسایه است. این کشور از لحاظ پهناور بودن در جهان رتبه هفتم را دارد و دومین کشور پرجمعیت دنیا نیز شناخته شده است که حدود ۸۰ درصد مذهب مردمانش را آئین هندو، ۱۳ درصد مسلمان، ۲ درصد مسیحی و ۱۱ درصد رو مذهب سیک تشکیل داده اند.
بیشترین قسمت کشور هندوستان پست و هموار است و رشته کوه های هیمالیا که در شمال کشور قرار گرفته اند باعث شده تا رطوبت و ابرهای باران زا به شمال آسیا نفوذ نکند و به خاطر همین موضوع هندوستان پر باران و مرطوب است و خاک فوق العاده حاصلخیزی دارد. شاید یکی از دلایل پر جمعیت بودن این کشور نیز همین موضوع باشد.
هندوستان سرزمین نژادها، زبان ها، آیین ها و فرهنگ های گوناگونی است که تاریخ و فرهنگ کهن و پربار این کشور به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد میرسد. علاوه بر زبان هندی و انگلیسی که تو قانون اساسی این کشور به صورت رسمی اعلام شده، صدها زبان دیگر و هزاران گویش و لهجه در این کشور وجود دارد. هندوستان نزدیک به یک ششم از جمعیت جهان را در خود جا داده است. تنوع نژادی، فرهنگی، زبانی و مذهبی به این کشور چشم اندازی شگرف از همزیستی میان اعتقادات گوناگون بخشیده است.

تاریخ

هندوستان پیشینه قابل توجهی دارد و قدمت انسان های نخست این کشور به دویست تا چهارصد هزار سال می رسد. اولین تمدن بزرگ این کشور، تمدن حوزه رود سند (تمدنی باستانی که کنار این رود برپا شد) با قدمت نزدیک به سه هزار سال است که وسیعترین گستره تمدنی در زمان های خود بوده و با تمدن شهر سوخته ایران نیز همزمان است.
کلمه هند از واژه ی قدیمی فارسی هندو گرفته شده اس و قدمت تمدن در این کشور به ۸۵۰۰ سال پیش میرسد. کشور هند که تا قبل از قرن نوزدهم میلادی تحت استعمار بریتانیا بود، دوره های طلایی و امپراطوری بزرگی را شاهد بود و اما امروز، جمهوری کنونی هند که در سال ۱۹۴۷ توسط مبارزانی چون گاندی و نهرو مستقل شده، شکل گرفته است.

آداب و رسوم

هندو ها همچنان طبق رسوماتی که از گذشته داشتند با دست غذا می خورند و این اصالت بین ثروتمندانشان نیز همچنان حفظ شده و پابرجاست. مردم هندوستان اعتقاد دارند که بردن قاشق و چنگال به سمت دهان برای خوردن غذا جالب نیست از این رو اکثرا غذای خود را با دست میل می کنند.
درست کردن حلقه های گل نیز در این کشور بسیار مرسوم است. هندوها برای نشان دادن احترام، دسته گل هایی از یاس سفید با گل های جعفری یا همیشه بهارتهیه می کنند و شبیه ریسمان به هم می بافند و آن را در مراسم های مختلف برگردن کسی که می خواهند به آن احترام بگذارند می اندازند. استفاده از این حلقه های گل در مراسم ازدواج بسیار مرسوم است.
دیگر رسومات مردم این کشور این است که گاو ماده را نباید قربانی کرد و همین طور گوشت این حیوان مقدس را نباید خورد. البته مصرف گوشت بین هندی‌ ها چندان پسندیده نیست، حتى امروزه هم مى‌ توان هندو‌ هایى را دید که در طول زندگى‌ شان هرگز گوشت مصرف نکرده اند.

 شهر های هندوستان

دهلی نو  از بزرگترین شهرهای هندوستان و همین طور پایتخت این کشور است. درواقع این شهر کل کشور را به صورت فشرده در خود دارد و از این رو لقب هندوستان کوچک را به دوش می کشد. این شهر با قدمتی حدود ۵۰۰۰ سال، از قدیمی ترین شهرهای جهان به شمار می رود و از نظر توریست هایی که به اقصی نقاط دنیا سفر کردند، دیدن دهلی نو واجب است. دهلی نو شهری پر از شادی و هیجان است و مناسب برای کسانی که جدا از گشت و گذار، عاشق خرید و تست غذاهای متنوع هستند.

مومبای که قبلا با نام بمبئی شناخته شده، ثروتمندترین شهر این کشور و از پرجمعیت‌ ترین شهرهای هندوستان است. در واقع می توان گفت که این شهر از با ارزش ترین و زیباترین شهرهای کشور هند شناخته شده ودر ساحل دریای عرب و غرب هند جا خوش کرده است.  این شهر از اتصال ۷ جزیره در زمان حکومت بریتانیایی ها به وجود آمده و امروزه بزرگ ترین بندر هند محسوب می شود. علاوه بر این که مومبای مرکز اصلی تجارت و امور مالی است، به عنوان مرکز سرگرمی هند نیز شناخته می‌شود چون صنعت بالیوود را در خود جای داده است. مومبای، با توجه به این که قرن‌ ها یکی از بنادر مهم دریای عربی بوده، بدون شک یکی از تاثیرگذارترین شهرهای کل آسیاست.

جیپور به داشتن معماری منحصر به فرد، لقب شهر صورتی را از آن خود کرده و یکی از معروف ترین مقاصد گردشگری در کشور هندوستان شناخته شده است. این شهر زیبا و دیدنی همراه با شهر های دهلی و آگرا، سه راس مثلث طلایی را تشکیل میدهند. این شهر که در نواحی نسبتا بیابانی هندوستان قرار گرفته، اولین شهری بوده که طرح شهری داشته است.

آگرا نیز از شهرهای بزرگ و زیبای هندوستان است که حاشیه رود یامونا قرار گرفته و معنی بهشت را می دهد. این شهر سده ۱۶ میلادی و زمان حکومت پادشاهان گورکانی هند مثل اکبرشاه یا شاه جهان به شدت مورد توجه قرار گرفت و کاملا آباد شد که به این خاطر در گذشته به اکبر آباد شهرت داشت. بعد به مرکز هنر، فرهنگ، تجارت و یادگیری کشور هند تبدیل شد. از لحاظ گردشگری هم جایگاه ویژه ای دارد. در این شهر زیبا معماری ایرانی موج میزند. بناهای تاریخی و باغ های بسیاری به سبک ایرانی ساخته شدند. بناهایی چون تاج محل که در کل دنیا شناخته شده و معروف است و همین طور زیبایی فوق العاده ای دارد.

گوا هم بهشت دیگر این کشور است. بهشتی طبیعی و سرسبز که با آب های لاجوردی سواحل غرب هند احاطه شده و به یه مقصد ایده آل برای گردشگری تبدیل شده است. با این که گوا کوچکترین استان هند است اما برای خودش کشوری است. کشوری آرام و ساحلی که نسبت به هند خیلی تمیز تر و از نظر معماری به خاطر سکونت پرتغالی ها، تا حد زیادی اروپایی است. ۷۰ کیلومتر نوار ساحلی دارد که باعث بوجود آمدن حداقل ۸ ساحل معروف و متفاوت از هم شده و هر کدام از این ساحل ها تفریحات و هیجان های خاص و منحصر به فرد خود را دارا هستند. تنها ساحل های گوا جذاب نیستند؛ بلکه معماری مشهور، معابد و کلیساهای تاریخی هم جذابیت خاص خودشان را دارند.

کرالا و حیدر آباد هم از شهرهای مهم، جذاب و دیدنی کشور هندوستان هستند.

 گشت و گذار در هندوستان

بدون شک شناخته شده ترین بنا در کشور هندوستان، تاج محل است که در شهر در آگرا قرار دارد. البته این بنا نه تنها در هندوستان شهرت دارد بلکه از زیباترین و معروف ترین سازه های جهان نیز هست. ساخت این بنای شکوهمند ۱۵ سال به طول انجامید و نمای داخلی بنا به صورت زیبایی تزیین شده است. باغ تاج محل به سبک باغ های ایرانی ساخته شده و مصالح به کار رفته در این بنا سنگ مرمر است. بعد از آن بناهای زیادی با الهام گیری از معماری تاج محل بنا شدند و این مایه مباهات ایرانیان است. تاج محل یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به شمار میرود.

تاج محل

حتما در رود یامونا که از مهم ترین رودهای شمال کشور هندوستان است قایق سواری کنید. این رود از دامنه های کوه باندارپونچ در هیمالیا، در نزدیکی یمنتری در اوتاراکند سرچشمه می گیرد و در کوهپایه های هیمالیا به سمت جنوب حرکت می کند. رود جمنا (یامونا) در نزدیکی الله آباد به رود گنگ می پیوندد که محل تلاقی این دو رود، مکانی مقدس برای هندوها نیز به شمار میرود.

رود یامونا

قلعه تاریخی سرخ از بزرگترین مراکز جذب گردشگر در هند است که به لال قلعه یا همان قلعه سرخ شناخته شده و به عنوان زینتی از معماری ایرانی در دل شهر دهلی نو ، پایتخت هند جای گرفته است.  در یکی از ساختمان ها این قلعه نیز شعری به زبان فارسی و به خط نستعلیق نوشته شده است.
این قلعه به خاطر محصور شدن با سنگ های قرمز رنگ به قلعه سرخ مشهور شده و همین ویژگی از جمله دلایل جذابیت آن به شمار می رود. قلعه سرخ که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده، بزرگترین قلعه ایست که در زمان حکومت مسلمانان هندوستان در دهلی نو ساخته شد. این بنا به دستور شاه جهان امپراتور گورکانی در سال ۱۶۳۹ میلادی هنگامی که پایتخت را از آگرا به دهلی تغییر داد، ساخته شد و ساخت آن نه سال طول کشید.

قلعه سرخ

از دیگر جاذبه های دیدنی و زیبا در دهلی نو  ، می توان به معبد آکشاردام اشاره کرد. این معبد از برترین دیدنی های هندوستان و جاذبه های گردشگری دهلی و بزرگترین معبد آیین هندو در جهان است و بسیاری از سنت های مردم هند، فرهنگ آیین هندو، روحانیت و معماری هندی را به نمایش می گذارد. معبد آکشاردام که حدود ۷۰% از توریست های دهلی را به خود جذب کرده است، بطور رسمی در ۶ نوامبر سال ۲۰۰۵ افتتاح شد.

معبد آکشاردام

هنگام سفر به بمبئی  حتما بازدید از دروازه هند را فراموش نکنید. بنایی زیبا و خیره کننده که ۲۶ متر طول دارد و مشرف به دریای عرب است. این بنا که بازمانده دوران استعمار انگلیس است، در سال ۱۹۲۴ به عنوان یادبود سفر جورج چهارم پادشاه انگلستان و همسرش ملکه ماری ایجاد شد. شاه و ملکه در سال ۱۹۱۱ به بمبئی سفر کرده بودند و سال ۱۹۴۸ استعمارگران انگلیسی خاک هند را از همین دروازه ترک کردند. با توجه به این سابقه تاریخی،دروازه هند یکی از محبوب ترین محل ها برای گردهمائی گردشگران خارجی محسوب میشود. دروازه هند، در عین حال کنار هتل تاج محل واقع شده که محل اقامت خارجی های ثروتمند است. اگر امکان اقامت در این هتل را ندارید حتما بعد از بازدید دروازه، در این هتل چای بنوشید. این سنت از سالی که این هتل لوکس افتتاح شد (۱۹۰۳) شروع شده است.

دروازه هند

غار فیل ها در جنوب بمبئی هم دیدنی است. این غار در جزیره ای جنوب شهر واقع شده که حرکت به سمت این جزیره با قایق، تنها از سمت دروازه هند صورت می گیرد و حدود ۴۵ دقیقه زمانمی برد. بازدید از این غار جالب و دیدنی که به غار میمون ها نیز شهرت دارد را از دست ندهید.

غار فیل ها

مرداب‌ های کرالا که زنجیره‌ای از مرداب و دریاچه‌ ها هستند در ایالت کِرالا و به موازات دریای عرب قرار دارند. مرداب‌ های کرالا خانه‌ ی بسیاری از گونه‌های منحصر به فرد آبزیان از جمله خرچنگ، قورباغه، پرندگان آبی و حیواناتی مانند سمور دریایی و لاک‌ پشت است. امروزه، قایق سواری با استفاده از کِتووالام (قایقی سنتی که از برنج ساخته می‌شود که امروزه تبدیل به هتل‌ های معلق شده) بعلاوه‌ ی امواج آب، پرطرفدارترین فعالیت توریستی در این مرداب‌ ها به شمار می‌رود. البته از جذاب ترین ها هم شناخته شده پس حتما در برنامه خود داشته باشید.

مرداب های کرالا

قلعه عامر (عامبر، آمبر) در جیپور. قلعه ای زیبا و دیدنی که ۱۱ کیلومتری شهر قرار دارد و سال ۱۵۹۲ ساخته شده است. این کاخ مدت ها پایتختجیپور  بوده است. به علت قرارگیری روی شیب کوه، برای رسیدن به قلعه می توان سوار فیل شد که البته پای پیاده رفتن گزینه ی مناسب تری است.

قلعه عامبر

ساحل زیبا و آرام پالولم در گوا نیز بهترین مقصد برای گردشگری شناخته شده است. پالولم از سواحل مشهور و از دیدنی های مهم هندوستان است. در تمام ساحل های این منطقه انواع تفریحات آبی مانند قایق سواری ، شنا، ماهیگیری و … ارائه می شود. این ساحل برای آفتاب گرفتن و پیاده روی نیز فوق العاده مناسب است البته نسبت به دیگر مناطق کشور کمی گران و نسبتاً شلوغ است، اما کماکان نسبت به خیلی از سواحل دیگر کشور، خلوت تر است.

ساحل پالولم هندوستان

ساحل پالولم هندوستان

 نکات سفر

حتما قبل از سفر واکسن هپاتیت A , B، تیفوس و کزاز بزنید. اگر هیچ کدام از این بیماری ها خطر جدی نباشد و احتمال ابتلا به آن ها کم باشد، باز با این حال پیشگیری شود بهتر است. البته بیماری مالاریا در بیشترین شهرهای هندوستان از جمله دهلی نو  و بمبئی  دیده می شود و متاسفانه در تمام شهرها احتمال مبتلا به آن وجود دارد.
در ضمن توجه داشته باشید که هندوستان کشور امنی برای خانم ها نیست و همچنان خبرهای ناخوشایندی در رابطه با امنیت آن ها، خصوصا ربوده شدن منتشر می شود. از این رو بهتر است به تنهایی سفر نکنید و هنگام تردد در هر شهر، با تورهای هندوستان یا خانواده خود همراه باشید.

هندوستان

India

نام
هند (کشور زبان ها)
پایتخت
دهلی نو
زبان رسمی
هندی، انگلیسی
شعار
تنها راستیست که پیروز است
مذهب
بودائیسم، اسلام، هندو
واحد پول
روپیه هند (₨)
تفاوت زمانی
ولتاژ برق
۲۲۰
قاره
آسیا
پیش شماره
+۹۱

 آب و هوا

هندوستان از آب و هوایی با تنوع بسیار بالا برخوردار است. از کوهستان همیشه پوشیده شده از برف هیمالیا گرفته تا مناطق گرمسیری در قسمت های میانه و جنوب را در دل خود جای داده است. همین طور کویر خشک غرب هم این کشور را در بر می گیرد. در کل می توان گفت که این کشور چهار فصل را شامل میشود. سرد و خشک، گرم و خشک و همین طور فصلی به نام فصل بارش که از ماه های ژوئن تا سپتامبر به طور میانگین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیمتر باران، تقریبا سراسر این کشور را بر می گیرد.

 

 اطلاعات ضروری

آب لوله کشی در هند برای نوشیدن مناسب نیست پس حتما برای مصارف روزانه بطری های آب معدنی (از فروشگاه ها) آن هم پلمپ شده تهیه کنید. بازارگرمی برای کمک کردن هنگام جستجو برای یافتن هتل یا رستوران و هنگام خرید نیز در تمام هند دیده می‌شود و اصلا هم عجیب نیست. مطمئن باشید که اکثرا برای پول های توریست ها نقشه می کشند و قصدشان از کمک این است. این گونه کلاه‌ برداری‌ ها در هند و به خصوص در مناطق توریستی این کشور، بسیار دیده می‌شود. اگر دوستی در هند دارید از او کمک بگیرید و در غیر این صورت از یک راهنما استفاده کنید و به دیگر افرادی که اصرار به کمک دارند قاطعانه نه بگویید.
خطر جیب‌ بری و کیف‌ قاپی در مناطق شلوغ و پر تردد بسیار است پس سعی کنید اشیا گران قیمت و پول نقد همراه نداشته باشید و ترجیحا به اندازه ای که قرار است خرج کنید پول بردارید.

 ویزا هندوستان

همچنین ببینید

همه چیز در مورد سفر به هند

راستش هند مقصد عجیبیه و حرف و حدیث هم درباره‌ش زیاده. یه سری عاشق سفر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *