چین

چین

۴/۶/۸۶- ساعت ۱۲ شب حضور در مقابل آژانس دیبا و ترانسفر به فرودگاه امام خمینی-تحویل بار به کانتر هواپیمایی امارات و پرواز به دبی ساعت ۴ صبح-ورود به دبی با احتساب اختلاف ساعت حدود +۳۰ دقیقه ۶:۳۰- پرواز به پکن ساعت ۱۱:۱۰ و ورود به پکن با احتساب ساعت محلی +۴:۳۰ دقیقه ۲۳ شب-تحویل اطاق و اقامت در هتل شرایتون….

4uderm0.jpg

و از همه مهمتر امشب شب تولد محمد امین است وقتی خسته و کوفته وارد اطاق شدیم با این سورپریز جالب از طرف تونی تورلیدر محلی پکن روبرو شدیم…خیلی چسبید ها…

روز دوم – ۵/۶/۸۶

4q6hr2h.jpg

ساشاها=صبح به خیر. این اولین جمله چینی است که یاد گرفتیم توسط تور لیدر خوش اخلاق و مهربون چینیمون که یک اسم عجیب و غریب داشت که تلفظ کردنش واسه همه یه دنیا عذاب بود واسه همین بهش تونی میگفتند..مسافرای با نمک ایرانی هم اسمشو حسین گذاشته بودن.و بهش جمل هایی فارسی یاد داده بودن مثلا :خیلی خفنی!!!! یا اینکه :بزن بریم….خلاصه با تونی یا هموم حسین آقا همون اولین روز دوست شدیم و راه افتادیم تا اولین گشتمون رو در پکن داشته باشیم.در ابتدا تونی کمی برای ما راجع به چین و موضوعات عمومی صحبت کرد تا ما را با این کشور ناشناخته ها آشنا کند.تور لیدر ایرانی ما نیز یک خانم ایرانی و فوق لیسانس اقتصاد بود.خانم صنم تراب ترکی…برای ما در ابتدا بسیار جالب بود که یک خانم ما را همراهی میکند.ایشون بسیار پخته و باتجربه عمل میکردند و با وجودی که سن زیادی نداشتند از بسیاری تورلیدرهای مرد ایرانی مسلط تر بودند.

4tustv7.jpg

تونی-خانم تراب

پکن شهر تمیز و مدرنی به نظر میرسد.قبل از آمدن به این شهر تصور یک کشور کاملا کمونیستی در ذهنم بود اما با مشاهده پکن متوجه شدم که این کشور هر روز به سمت پیشرفت و جهانی شدن گام برمیدارد.خیابانها تمیز و مسیرهای دوچرخه کاملا مشخص شده است.عموم مردم از این وسیله نقلیه برای تردد استفاده میکنند.به همین دلیل همگی ساقهایی عضلانی دارند.در چین 500 ناحیه و 5 ساعت رسمی وجود دارد اما همگی باید از ساعت رسمی پکن تبعیت کنند مثلا در تبت صبح زود حول و حوش ساعت 11 میشود.فکرشو بکنبد بیچاره ها چه میکشند؟! واحد پول آنها یوان است که هر دلار معادل 5/7 یوآن میباشد.اسکناسهای تقلبی بسیار رایج بوده و خصوصا توریستها در معرض این مشگل زیاد قرار دارند بنابراین برای تبدیل پول تنها باید به بانک یا به رسپشن هتل مراجعه کرد.حتی الامکان از دست فروشها نباید خرید کرد.بلکه بهتر است از فروشگاهها خرید انجام شود.چونه زدن هم تا دلتان بخواهد در این کشور رواج دارد.

 

تاکسی های شهر دورنگ بوده و پرچم المپیک بر روی آن نقش بسته است.حتما میدونید که پکن میزبان المپیک 2008 است.بنابراین شهر در تکاپوی آماده شدن برای این میزبانی است. به پکن بیجینگ هم میگویند و روی آرم تمام پرچمها و نمادهای المپیک عبارت بیجینگ 2008 قید شده است.تصویر زیراستادیوم در حال ساخت این شهر است که قرار شده مراسم اختتامیه و افتتاحیه در آنجا برگذار شود.

6aowsbm.jpg

استادیوم المپیک پکن

در چین میگویند هر چیز که ۴ پا دارد خورده میشود به غیر از میز!!!البته ما خیلی غذاهای عجیب غریب تا اینجا ندیده ایم تا بعد!! پکن به اردک سرخ شده اش معروف است چون این غذای مورد علاقه امپراطوران بوده است.

6azplc4.jpg

رستوران خیابانی

تاریخ پکن به ۳۰۰۰ سال قبل برمیگردد اما ۱۰۰۰ سال است که این شهر از اهمیت خاصی برخوردار شده است.علت اینکه این شهر پایتخت شده است به خاطر این بوده که در شمال چین واقع شده و از ۳ طرف با کوهستان محافظت میشود.۴ فصل کامل دارد و از زلزله و سیل در ان خبری نیست.از پکن تا دریا ۱۸۳ کیلومتر است.زمستان در آنجا ۱۴۸ روزه و درجه دما تا ۱۵- درجه هم کاهش و تابستان تا ۳۸ درجه افزایش میابد.۱۵ ملیون جمعیت دارد.

2yuiosn.jpg

تابلوی نقاشی از بودا

کلا در چین ۵ مذهب وجود دارد.بودایی٬ دایوییسم٬مسلمان-مسیحی و تایوییسم و لا مذهب! که در واقع به صورت رسمی مردم بدون مذهبند.۴ میلیون نفر کاتولیک و ۱۰٪ مسلمانند که در قسمت شمال و نزدیک مرز مغولستان زندگی میکنند.در چین مذهب آزاد است و کسی اجازه ندارد در دین کسی دخالت کند.

کنفسیوس پدر علم اخلاق و فلسفه یک چینی بوده است که دو اصل مهم دارد یکی احترام به بزرگترها و دیگری مراقبت از کوچکترها که هر دو این اصول در چین رعایت میشوند.

چین ۵۰۰۰سال سابقه دارد (ایران ۸۰۰۰ سال سابقه دارد).از سال ۲۲۱ قبل از میلاد تا ۱۹۱۱ میلادی امپراطوری بوده است و مردم فودالی زندگی میکردند اما در ۱۹۱۱ پایه های انقلاب توسط دکتر یونگ سان ریخته شد و در سال ۱۹۴۲ مائو زدونگ انقلاب کرد و جمهوری خلق چین ساخته شد.از ۱۹۱۱ تا ۱۹۳۷ جنگ داخلی بر سر قدرت بود از ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ دفاع در مقابل تهاجم ژاپن در راس کار بود از ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ دوباره جنگ داخلی بین کمونیستها به رهبری مائو زدونگو ملی گراها ادامه داشت تا سرانجام مائو زدونگ برنده و اولین رییس جمهور خلق چین شد.در این کشور پارلمان وجود ندارد و رییس جمهور رییس کنگره خلق چین است که متشکل از نمایندگان مردم است.

روز دوم – 5/6/86 – دیدار از دیوار چین

4v6338w.jpg

در سال 475 قبل از میلاد پایه های این دیوار گذاشته شد.در آن دوران 7 حکومت فعودالی در شمال چین وجود داشت.این حکومتها برای دفاع در برابر حمله بربرها(مغولها) تصمیم به ساخت یک دیوار حفاظتی اطراف قلمرو حکومتی خود گرفتند.هر حکومت جداگانه برای خود در شمال چین دیوارهایی بنا نهادند.در سال 221 قبل از میلاد یکی از این 7 حکومت بر بقیه آنها غلبه کرد و حکومت واحدی در چین ابداع نمود. نام این حکومت “چین” بود که همانها هم دیواره ها را به هم متصل کرده و دیوار پهناور چین را متحد ساختند(توجه به این نکته ضروری است که حکومت هخامنشیان در سال 551 قبل از میلاد تشکیل شد. بنابراین حکومت ایران کهنسال تر از چین باستانی است) .

67rap0y.jpg

دیوار چین در ابتدا 6000 کیلومتر طول داشت اما امروزه تنها 5000 کیلومتر آن باقی مانده است.که از دریای “زرد” در شرق چین شروع شده و به صحرای “گویی” در غرب چین میرسد.اولین سنگ بنای دیوار در دریا واقع شده است. دیوار بین دو رودخانه” زرد” در شمال و “یانگ زو ریور” در جنوب کشیده شده است.در جاهایی این دیوار شیب 70 درجه دارد و به هیچ عنوان گذر با پای پیاده از آن امکان پذیر نیست.این دیوار در واقع دروازه رسیدن به شهر پکن است.این دیوار از نظر شکل ظاهری مانند اژدهایی خوابیده میماند.

در گذشته امپراطوران برای تنبیه دشمنان و مجرمان آنها را به شمال تبعید و به اعمال شاقه با ساختن این دیوار محکوم میکردند.هزاران انسان بیگناه در حین ساختن این دیوار کشته میشدند که جسد آنها را لای سنگها گذاشته و روی پیکره شان دیوار را میساختند بنابراین میتوان گفت دیوار بزرگ چین بزرگترین قبرستان جهان نیز میباشد.(باز هم توجه به این نکته ضروری است که داریوش برای ساخت تخت جمشید حقوق و مستمری به کارمندانش پرداخت میکرده است)

 

قسمتی از دیوار چین را که عبور و مرور برای افراد راحت تر و ایمن تر است و  با پله کانهایی سنگی مفروش شده است برای بازدید عموم مجاز دانسته اند.در ابتدای راه بخشی از دیوار با قفل و زنجیر ریسمانی آهنی پوشیده شده است.از تورلیدر محلی که راجع به آن سوال میکنیم میگوید:دختر و پسرهای جوانی که با هم نامزد میکنند اینجا امده و یک قفل به این زنجیر اظافه کرده و کلید آن را به ته دره پرت میکنند.منظور از این عمل این است که پیوند آنها جاودانه شود و به هیچ طریقی گسسته نگردد!!!!!!!!

 

4thq912.jpg

سراسر دیوارپوشیده از پله کانهایی سنگی است که بالا رفتن از آنها نفس آدم را بند میاورد.چینیها معتقدند تا زمانی که یک پسر از دیوار چین بالا نرود مرد نمیشود!!!!این نکته به شدت روی محمد امین تاثیر گذاشته است به طوریکه 1400 پله را مصمم بالا رفته و برمیگردد!من تا نیمه راه بیشتر توانایی رفتن ندارم.

 

روی تخته سنگی نشستم و در سکوت به کوههای عظیم پوشیده از درخت روبرویم خیره شدم.جابجا معابد سرخرنگی سر برآورده از لابلای درختان دیده میشد.تصور اینکه قرنها قبل جنگجویان در همین نقطه میجنگیدند مرا به هیجان درمیاورد.زیبایی طبیعت این مکان اشعار هایکو را در ذهن میاورد انگار همه چیز در اینجا رنگ و بوی اساطیری دارد.راستی یاد آن فیلم داستانی افتادم که در زمان بچگیمان تلویزیون نشان میداد.آن برادران سامورایی که هرچه فکر کردم اسمشان یادم نیامد.حیف!!!!

ادامه روز دوم-۵/۶/۸۶

4mcc7xu.jpg

اینجا کارگاه میناکاری یکی از قدیمی ترین و زیباترین هنرهای دستی مردم چین است .در گذشته این ظروف تنها منحصر به امپراطوران میشده اما امروزه در اختیار کلیه هنردوستان قرار گرفته است.البته ناگفته نماند که قیمت این ظروف سر به فلک میکشد.

63h2xs7.jpg

ساخت این ظروف مراحل گوناگونی دارد.در ابتدا طرح مورد نظر را روی ظروفی مسین میکشند. سپس روی طرح مورد نظر را با مفتولهای سیمی بسیار نازک پوشانده و با چسب می چسبانند.  سپس با رنگهای معدنی رنگ میزنند و درون کوره ای با درجه حرارت ۸۰۰ درجه سانتیگراد قرار میدهند تا مفتول ذوب شود سپس از کوره درآورده مجدد رنگ کرده و دوباره در کوره قرار میدهند. این عمل ۶ بار تکرار میشود.تا سرانجام مس با این رنگها کاملا آمیخته و از حالت برجستگی درآید.سپس سطح ظرف مورد نظر را ابتدا با سنگ سیاه دوم با ماسه و در آخر با زغال چوب صیقل میدهند و رنگ لعابی روی آن میزنند.

 

بعد از دیدن کارگاه میناکاری به دیدن کارگاه و نمایشگاه سنگ یشم رفتیم.این سنگ در چین سابقه ۴۰۰۰ ساله داشته و اولین بار توسط چینیها در دنیا کشف شده است.کلا ۱۲۰۰ گونه یشم در جهان وجود دارد.از یشم نرم در صنعت مجسمه سازی و از یشم سخت برای ساختن زیورآلات استفاده میکنند.یشم عموما رنگ سبز کبود دارد اما براساس خالص بودن طیفی از رنگهای سبز بسیار زیبا را شامل میشود که دستبند و گردنبند های بسیار بسیار شکیلی از آن درست میشود که باز هم براساس نوع یشم از قیمتی حدود ۱۵۰۰۰ تومان تا ۱۰۰۰۰۰۰ تومان و بیشتر را شامل میشود.(عجیب برای خانمها هوس انگیز است ها!!!)

 

تونی میگوید از زمانی که متولد شده مادربزرگش یک گردنبند یشم در گردنش انداخته که هنوز هم به همراهش است.یشم بر اثر گذشت سن و تماس با پوست بدن کم کم تغییر رنگ میدهد.براساس رنگ حاصل شده تونی میتواند هرروز متوجه تغییرات مزاجی و درونی بدنش گردد یعنی با ایجاد بیماری در بدن از روی رنگ حاصل شده شخص متوجه گردیده و به پزشک مراجعه میکند.جالب است نه؟؟؟

راستی به یه چیز دیگه هم توجه کنید.شیر!!! بله مجسمه شیر در واقع سمبل چینه و سر در بیشتر اماکن مهم دیده میشه.سمت راست شیر نر قرار داره که زیر دستش یک گویه که این نشانه قدرته.سمت چپ شیر ماده قرار داره که زیر دستش یک توله شیر قرار داره و نماد باروری است.جفت این دو شیر با هم نماد بزرگی و عظمت و آفرینشه…اما نکته مهم اینجاست که از کجا شیر تبدیل به نماد چین شده؟در زمان اشکانیان یکی از پادشاهان ایران تصمیم میگیره که هدیه ای به یکی از امپراطوران چین تقدیم کنه…و بله! مجسمه ای از شیر که نماد پادشاهی ایران بوده به عنوان تحفه میفرسته و از همین جا شیر نماد امپراطوری چین نیز میگردد.باز هم ایران!

 

چینی ها به مجسمه و اشکال اعتقاد زیادی دارند.به طور مثال این دایره ها که از یشم تهیه شده تو در تو میباشند.هنرمند تکه ای از یشم را از دورن به دوایر متصل به هم تبدیل میکند بدون اینکه دایره ها بیرون بیایند.این مجسمه ها نماد خوشبختی یک خانواده و در کنار هم بودن اعضای آن با هم است.(پس برای اینکه کانون خانواده از هم نپاشد یکی از این دوایر تودرتو کافیست!!!!)

6h3tbmb.jpg

اینجا یک رستوران چینی مخصوص مسلمانان است.امروز اولین بار است که مسافران تلاش به خوردن غذاهای چینی را آغاز میکنند.معمولا من آدم بد غذایی نیستم اما اعتراف میکنم که نتوانستم قاشقی از این سوپ را قورت بدم.

(تخم مرغ خام را در آب جوش میشکنند.همین….این یعنی یک سوپ خوش مزه!)

 

آخر شب به صورت اختیاری کسانی را که مایل بودند به یک مرکز ماساژ درمانی بردند.در چین ماساژ رکن بزرگی از زندگی است.مراکز بسیار معتبر تمیز و مجهزی در پکن وجود دارد که مخصوص به این کار است.تیم ما را به دو بخش خانمها و آقایان با یک پاراوان جدا کردند که این موضوع به شدت باعث تعجب ماساژورها شد.سپس قرار شد خانمهای ماساژور ما خانمها را ماساژ دهند و آقایان ماساژور آقایان محترم ایرانی را.اما……..

دز آخر کاشف به عمل آمد خانمهای ماساژور همسران گرامیمان را ماساژ داده اند….!!!

شیوه ماساژ به این شکل است که ابتدا ۱۰ دقیقه پاهایمان را درون محلول خاصی قرار دادند سپس ۴۰ دقیقه کل سراسر پا را ماساژ داده که واقعا میچسبد!سپس ۴۰ دقیقه شانه٬ گردن٬ کتف و کمر را ماساژ میدهند که اون هم بسیار میچسبد.بعد از ماساژ انگار آدم تازه از مادر متولد میشود.(توصیه مرا جدی بگیرید مبادا به چین رفته و سراغ ماساژ نروید ها!!)

منبع:وبلاگ بیا تا برویم

 

همچنین ببینید

قشم

سفری به عجایب سحر آمیز در قشم و هرمز

گشت و گذاری در زیباترین نقاط قشم و هرمز شروع یک سفر رویایی زمانی شروع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *