خانه / ترین ها / دیدنی ها / جشنواره ها و رویدادهای پوکت

جشنواره ها و رویدادهای پوکت

جشنواره ها و رویدادهای پوکت، تقویم رویدادهای ۲۰۱۸

جشنواره ها و رویدادهای پوکت
این جشنواره ها هم برای احترام و هم برای تقدیر از باورهای مذهبی و هم برای سرگرمی برگزار می شوند که بسیار هیجان انگیز بوده و گاهی با نمایشهای عجیب و شگفت انگیز همراه می باشند که قطعا خسته کننده نیستند. یکی از رویدادهای خاص و نمادین این جزیره، جشنواره سالانه گیاهخواران است که باحضور بسیاری و با نمایش عجیب و جالب خود محور مردم که آزمونی برای ایمان است، سالانه در نه روز از ماه نهم تقویم چینی برگزار می شود. یکی دیگر از رویدادهای منحصر بفرد زنده و رنگارنگ پوکت، مسابقه قایقرانی جام پادشاه (King’s Cup Regatta) و هفته موتور پوکت می باشند. درحالیکه دیگر جشنها مثل لوی کراتونگ (Loy Kratong)، سونگ کران (Songkran) و جشن سال نو چینی از رویدادهای سراسری تایلند می باشند. جزیره در طول این جشنواره ها شلوغ می باشد پس حتما از قبل رزرو هتل را انجام دهید.
ژانویه ۲۰۱۸
نمایشگاه بین المللی دریایی پوکت اکسپو
۴ تا ۷ ژانویه ۲۰۱۸
نمایش بین المللی قایق پوکت یکی از جالبترین ویترینهای آسیا می باشد. هرساله این رویداد وسیعتر می شود. امسال در این نمایشگاه دو هزار متر مربع فضای تهویه شده و در حدود شصت متر مربع فضایی در روی آب به نمایش قایقها اختصاص داده می شود.
مکان برگزاری این نمایشگاه، رویال پوکت مارینا، کو کاو (Koh Keaw) می باشد.
نمایشگاه بین المللی دریایی پوکت اکسپو
مسابقه قایقرانی خلیج (The Bay Regatta)
۳۱ ژانویه تا ۴ فوریه ۲۰۱۸
مسابقه قایقرانی خلیج، هیجان را به دو خلیج خیره کننده پوکت می آورد، خلیج فانگ نا و کرابی. این مسابقه از کو ناکو یای (Ko Naku Yai) شروع می شود. مسابقه دهندگان در اطراف کو یائو (Koh Yao) قایقرانی می کنند و به سمت کناره لیم نانگ (Laem Nang) حرکت می کنند و سپس اطراف جزایر کرابی و در نهایت از عرض خلیج چالونگ عبور کرده به خط پایان و جشن آن می رسند. این رویداد سالانه در حدود ۵۰ قایق را از سراسر دنیا برای شرکت در این رقابت غیر رسمی که در آسیا بعنوان مسابقه تفریحی شناخته شده، جذب می کند.
مسابقه قایقرانی خلیج (The Bay Regatta)
فوریه ۲۰۱۸
سال نو چینی در پوکت
۱۶ تا ۱۸ فوریه ۲۰۱۸
بدلیل نزدیکی بسیار دو فرهنگ چینی و تایلندی، سال نو چینی یک تبادل بزرگ فرهنگی در پوکت می باشد. ورودی بسیاری از خانه ها و مغازه ها با بنرهای قرمز و تزییناتی که خوش شانسی و شادی را در طول سال جدید به ارمغان می آورد مانند یک سیرک چینی نمایان می شود.
مکان برگزاری این مراسم در پارک ملکه سیریکیت (Queen Sirikit Park)، جاده تالانگ (Thalong Road)، جاده کرابی، جاده دیبوک (Dibuk Road) و جاده فانگ نا می باشد.
سال نو چینی در پوکت
جشنواره شهر قدیمی پوکت
۲۳ فوریه ۲۰۱۸
این جشنواره در مرکز تاریخی مستقر بین جاده تالونگ، کرابی و پوکت برگزار می شود. در زمان برگزاری این جشنواره خیابانهای اطراف شهر قدیمی به مسیرهای پیاده روی تبدیل می شوند. فعالیتهای زیادی را در زمان این جشنواره می توان انجام داد. ازجمله، نمایش بابا لایت (Baba light Show)، راهپیمایی های فرهنگی و فعالیت های بسیار دیگری.
 مکان برگزاری این جشنواره شهر قدیمی پوکت و مشخصا جاده تالانگ، کرابی و پوکت.
جشنواره شهر قدیمی پوکت
نمایشگاه وات چالونگ
فوریه ۲۰۱۸
نمایشگاه وات چالونگ یا معبد چالونگ قطعا برزگترین نمایشگاه کل جزیره می باشد و اولین بار در سال ۱۹۳۳ توسط کشاورزان محلی که در نزدیکی این مکان زندگی می کردند، برگزار شد. این کشاورزان بعد از یک دوره کار طولانی و پایان برداشت محصول، به برگزاری این نمایشگاه تفریحی در زمین معبد پرداختند. اما در سالهای اخیر این نمایشگاه در طول زمان سال نو چینی برپا شد و هدف از اینکار پیوند تایلندیها با میراث چینی بود. این نمایشگاه هرساله در هفت روز برگزار می شود و پر از رنگ و عطر، شلوغی و پر صداست و با نمایشهای بسیار جذاب همراه است.
مکان برگزاری این نمایشگاه وات چالونگ جاده چا اوفا غربی (Chaofa West Road) می باشد.
نمایشگاه وات چالونگ
مارس ۲۰۱۸
جشنواره تائو تِپ کراساتری و تئو سی سونتور (Thao Thepkasattri-Thao Sri Suntorn)
مارس ۲۰۱۸ (تاریخ دقیق آن اعلام خواهد شد)
این جشنواره یک ارتباط تاریخی قوی با جزیره دارد و اخیرا به یکی از رویدادهای مهم پوکت تبدیل شده است. این جشنواره چندین روز طول می کشد و بطور کلی شامل تجربیات ورزشی و فرهنگی می باشد. مکان برگزاری این جشنواره بناهای تاریخی دو قهرمان (Heroin)، وات فرانانگ سانگ (Wat Pranangsang) و تالانگ چانا کاسوک (Talang Chana Kasuk) می باشد، که همگی در محدوده تالانگ قرار دارند.
جشنواره تائو تِپ کراساتری و تئو سی سونتور
آوریل ۲۰۱۸
هفته موتور پوکت
۱۱ تا ۱۴ آوریل ۲۰۱۸
هفته موتور پوکت یکی از بزرگترین رویدادهای رونمایی موتورسیکلت در جنوب شرقی آسیا می باشد. این جشنواره برای دیدن کلکسیون هیجان انگیز موتورهای هارلی، هوندا و موتورهای فوق العاده ای خواهد بود که با موزیک، مسابقات، میهمانی ها و گشت اطراف جزیره همراه است. این نمایش هم برای موتور سواران و هم گشت و گذار کنندگان به یک میزان سرگرم کننده می باشد.
مکان برگزاری در ساحل پاتونگ است.
هفته موتور پوکت
جشنواره سونگ کران
۱۳ تا ۱۵ آوریل ۲۰۱۸
سونگ کران مشهورترین جشنواره تایلند است که در سال نو تایلندی جشن گرفته می شود. آمادگی پیوستن به کلی تفریح و خیس شدن را داشته باشید در غیر اینصورت اصلا بیرون نیایید. سونگ کران یک جشن پرجنب و جوش و پرسر و صداست که با پاشیدن آب به یکدیگر در خیابان همراه است.
مکان برگزاری همه جا بخصوص پاتونگ می باشد.
جشنواره سونگ کران
ژوئن ۲۰۱۸
مسابقه دو ماراتن لاگونا پوکت
۹ تا۱۰ ژوئن ۲۰۱۸
هزاران دونده از سراسر دنیا هرساله در این ماراتن که در اطراف منطقه تفریحی لاگونا با نمای زیبای ساحل بانگ تائو (Bangtao Beach) می باشد، شرکت می کنند. این ماراتن ۴۲ کیلومتری شامل، ۲۱ کیلومتر دو نیمه ماراتن، ۱۰ کیلومتر دو، ۵ کیلومتر پیاده روی و ۲ کیلومتر هم مسابقه کودک می باشد که کل آن در دو روز خلاصه می شود.
مکان برگزاری لاگونای پوکت، بانگ تائو می باشد.
مسابقه دو ماراتن لاگونا پوکت
جشنواره عروسی بابا، پراناکان (Peranakan)
ژوئن ۲۰۱۸ (تاریخ دقیق آن آعلام خواهد شد)
این رویداد تنها برای عاشقان دلباخته ای که می خواهند ازدواجی عاشقانه و سنتی داشته باشند نیست و شرکت در آن برای عموم آزاد است. هر کس می تواند بعنوان شاهد یا برای کمک، در این جشنواره زیبا حضور داشته باشد. همچنین این جشنواره شانسی بزرگ برای آشنایی و دیدن دو مورد از بزرگترین املاک و مستغلات با معماری ساینو پرتغالیست (Sino-Portuguese) که برای برگزاری مراسم ازدواج استفاده می شود.
مکان برگزاری این جشنواره شهر قدیمی پوکت است.
جشنواره عروسی بابا، پراناکان (Peranakan)
ژوئیه ۲۰۱۸
هتل کیپ پانوا پوکت و هفته مسابقه (Cape Panwa Hotel Phuket Raceweek)
۱۸ تا ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۸
چهار روز هیجان و مسابقه قایق سواری بین المللی در کرانه شرقی پوکت و تعداد زیادی فعالیتهای اجتماعی در این رویداد می باشد. هرساله در حدود ۳۵ قایق و بیش از ۴۰۰ قایقران از سراسر دنیا در این مسابقه شرکت می کنند.
مکان برگزاری کیپ پانوا می باشد.
هتل کیپ پانوا پوکت و هفته مسابقه
جشنواره کاتو (Kathu Festival)
ژوئیه ۲۰۱۸ (تاریخ دقیق آن اعلام می شود)
جشنواره کاتو یا جشنواره فرهنگ خیابانی کاتو همانطور که از اسمش پیداست، پر از بازارها و دستفروش های خیابانی، نمایشها، موزیک زنده، نمایشگاه و بازیهای کودکانه سنتی تایلند در روستای معمولا آرام کاتو می باشد.
مکان برگزاری این جشنواره روستای کاتو است.
جشنواره کاتو (Kathu Festival)
سپتامبر ۲۰۱۸
جشنواره ارواح یا پو تو (Por Tor Festival)
سپتامبر ۲۰۱۸ (تاریخ دقیق آن اعلام خواهد شد)
جشنواره اروح گرسنه یکی از رویدادهای تحسین برانگیز سنت چینی می باشد. غذای مخصوص، گل و شمع به روی میز ورودی معابد قرار می دهند و برای اموات خیرات داده می شود. همچنین برای مردگان بدون خانواده که گفته می شود در این ماه از جهنم رهایی می یابند نیز خیرات می کنند.
مکان برگزاری این جشنواره تمام معابد چینی پوکت می باشد.
جشنواره ارواح یا پو تو (Por Tor Festival)
اکتبر ۲۰۱۸
جشنواره گیاه خواری پوکت
۸ تا ۱۷ اکتبر ۲۰۱۸
این رویداد رنگارنگ در طول نه روز در ماه اکتبر برگزار می شود. باور جامعه چینی بر این است که در این مدت از خوردن گوشت و هرگونه مخدر پرهیز شود تا باعث سلامتی و آرامش جسم و ذهن شود. این رویداد در ماه نهم تقویم چینی می باشد.
مکان برگزاری این جشنواره تمامی معابد چینی است.
جشنواره گیاه خواری پوکت
نوامبر ۲۰۱۸
کارناوال  پاتونگ
۱ تا ۳ نوامبر ۲۰۱۸
این کارناوال یک جشن سالانه است که نشانگر آغاز فصل گردشگری در پوکت می باشد. در این جشن سه روزه، ساحل پاتونگ جمعیت بسیار، نمایش، بازار و فعالیتهای خیابانی، لباسهای خاص و مشخص و جو زنده به خود می بیند که واژه کارناوال کاملا بیان کننده آن می باشد.
مکان برگزاری این کارنوال ساحل پاتونگ است.
کارناوال پاتونگ
جشنواره لوی کراتونگ (Loy Krathong Festival)
۲۳ نوامبر ۲۰۱۸
این جشنواره در واقع یک جشن سکوت می باشد. منبع آن مشخص نیست اما این باور وجود دارد که در حدود ۸۰۰ سال پیش در سوکوتای (Sukhothai) شروع شده است. در این شب مخصوص بر روی تقریبا همه آبها چه رودخانه چه دریاچه یا اقیانوس هزاران چراغ شناور هستند و نمای آن مانند قایقهای درحال حرکت می باشد.
مکان برگزاری این جشنواره همه جا به ویژه سواحل نای هارن (Nai Harn)، پاتونگ، کاتا و کارون می باشد.
جشنواره لوی کراتونگ (Loy Krathong Festival)
مسابقه سه گانه لاگونای پوکت
نوامبر ۲۰۱۸ (تاریخ دقیق آن اعلام خواهد شد)
این رویداد چند ورزشی جنوب شرقی آسیا که در حدود دو دهه از برگزاری می گذرد، شامل ۱٫۸ کیلومتر شنا، ۵۵ کیلومتر دوچرخه سواری و ۱۲ کیلومتر دومیدانی می باشد. در ۱۸ سال گذشته این رقابت محبوب، هزاران ورزشکاران در رده های سنی مختلف را به خود جذب کرده است. ورزشکارانی نظیر مارک الن (Mark Allen)، گرگ ولش (Greg Welch)، کریگ الکساندر (Craig Alexander)، پائولا نیوبی فریزر (Paula Newby Fraser)، میشلی جونز (Michellie Jones) و کریسی ویلینگتون (Chrissie Wellington) تنها برخی از اسطوره های این مسابقات هستند.
مکان برگزاری لاگونا پوکت بانگ تائو می باشد.
مسابقه سه گانه لاگونای پوکت
دسامبر ۲۰۱۸
مسابقه قایقرانی کاپ رگاتا پادشاه پوکت
۳ تا ۹ دسامبر ۲۰۱۸
یکی از بزرگترین و محبوبترین مسابقات قایقرانی آسیا، همین کاپ می باشد که بیش از یک مسابقه قایقرانی است. این رویداد یک هفته ای شامل میهمانی های بزرگ، قایقرانی و سرگرمی های بسیار دیگری می باشد. این مسابقه در سال ۱۹۸۷ برای جشن تولد پادشاه تایلند برگزار شد و ادامه پیدا کرد.
مکان برگزاری ساحل کاتا می باشد.
مسابقه قایقرانی کاپ رگاتا پادشاه پوکت
شب سال نو در پوکت
۳۱ دسامبر ۲۰۱۸
مکانهای بسیاری در پوکت برای جشن سال نو وجود دارد، آنقدر که می بایست در یک لیست جداگانه گذاشته شود، اما خوشبختانه بر اساس نوع جشن می توان به مناطق عمومی مشخصی تقسیم شوند که در همه آنها انواع سرگرمی ها و جو دوستانه وجود دارد.
شب سال نو در پوکت

همچنین ببینید

روستای مصر

روستای مصر در 45 کیلومتری شرق شهرستان جندق و در 30 کیلومتری شمال شهرستان خور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *