راهنمای سفر به قبرس – Travel guide to Cyprus

راهنمای سفر به قبرس – Travel guide to Cyprus

 معرفی قبرس

قبرس کشوری جزیره ایست واقع در شرق دریای مدیترانه که به دو بخش ترک نشین و یونانی نشین تقسیم شده است. مردمان هر دو بخش به زبان رسمی ترکی و یونانی صحبت می کنند. قبرس از لحاظ جمعیت سومین و بزرگترین جزیره در ناحیه مدیترانه است و به خاطر داشتن جاذبه های طبیعی زیاد، گردشگران زیادی دارد، به طوری که می توان گفت از مهم ترین منابع درآمدی در قبرس توریسم می باشد و سالانه ۵ میلیون نفر را جذب خود می کند.
از دیگر مزایای این جزیره مدیترانه ای این است که در طول سال، نور خورشید خودنمایی می کند. یعنی قبرس در تمام سال از روزهای آفتابی و دمایی مطلوب برخوردار است و به خاطر همین موضوع در تمام فصل ها می توان از تفریحات لذت بخشی مثل آب تنی و همین طور بازدید ازفستیوال های متفاوت استفاده کرد.

تاریخ

فرهنگ عصر جدید از هزاره های سوم و چهارم پیش از میلاد در جزیره قبرس وجود داشته است. سال ۸۰۰ پیش از میلاد، فنیقی ها در قبرس ساکن شدند و بعد از آن، حکومت قبرس به دست آشورها و بعد مصر افتاد. در قرن ششم پیش از میلاد، قبرس به دست ایرانیان افتاد و حکومتشان در این کشور به دو قرن انجامید.
سال ۱۹۱۴ انگلیس کشور قبرس را در قلمرو خود اضافه کرد و در سال ۱۹۲۵ رسما این جزیره، مستعمره کشور انگلیس شد. سال ۱۹۶۰ کشور قبرس استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل بر اساس مشارکت جوامع ترک و یونانی برای اداره جزیره اعلام موجودیت کرد. در این دوره، نهضتی در میان یونانی نژادان جزیره برای پیوستن به یونان تشکیل شد.
اختلافات ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۹۷۴، ترکیه برای حمایت از ترک های قبرس تیرو اعزام کرد و به این صورت کشور قبرس به دو بخش ترک و یونانی در شمال و جنوب تجزیه شد.

 شهر های قبرس

پایتخت و مهم ترین شهر کشور قبرس، نیکوزیا است. به دلیل قرار گرفتن سفارتخانه های اکثر کشورها، این شهر لقب پایتخت سیاسی کشورش را نیز دارد. نیکوزیا به دلیل دور بودن از دریا، کمتر مورد توجه توریست ها قرار می گیرد و اکثر ساکنین شهر را خود قبرسی ها یا خارجی هایی که برای کسب و کار و تحصیل به قبرس سفر کرده اند، تشکیل می دهند. با این حال این شهر هم جذابیت خودش را دارد از خیابان های سنگ فرش شده اش گرفته تا مراکز خرید بزرگ، کافه ها و رستوران هایی که مسافرانشان را به هیچ وجه خسته نمی کنند.

فرودگاه اصلی قبرس در شهر لارناکا و کنار دریا قرار گرفته است. این شهر توریستی، مقصد اصلی گردشگران ایرانی نیز شناخته شده است به طوری که ایرانی های زیادی در این شهر ملک خریداری کرده اند. همچنین دومین بندرگاه کشور قبرس در این شهر واقع شده و پروژه های زیادی داخل آن در حال انجام است. از جمله پروژه ها می توان به نمایشگاه دائمی چین که برای ارتباط بازرگانان چینی و اروپایی در قبرس است، اشاره کرد.  طبق شواهد تاریخی موجود در این شهر گفته شده که لارناکا قدیمی ترین شهر قبرس نیز می باشد.

لیماسول بزرگترین شهر این کشور می باشد و بندر اصلی قبرس در این شهر ساحلی قرار گرفته است. همین طور این شهر مرکز اصلی تجاری و اقتصادی کشور قبرس نیز محسوب می شود. لیماسول، ساحل ها و دهکده های فوق العاده زیبایی دارد از این رو مقصد اصلی اروپائیان شناخته شده است. همین طور تعداد زیادی از ثروتمندان روسیه در این شهر زندگی می کنند. در نزدیکی شهر نیز منطقه کوهستانی ترودوس قرار گرفته که با جنگلهای بکر و زیبا، افراد زیادی را برای ماجراجویی جذب می کند.

شهر ساحلی پافوس که دومین فرودگاه کشورش را دارد هم توریستی و پر از جاذبه است. معمولا اکثر پروازهای ارزان قیمت اروپایی به این فرودگاه می روند. در نزدیکی این شهر منطقه ی زیبای آفرودایت واقع شده که به اعتقاد مردم این منطقه، زادگاه الهه عشق است و از مهم ترین دیدنی های قبرس به شمار می رود.

فاماگوستا هم از شهرهای دیدنی و تاریخی کشور قبرس می باشد.

 گشت و گذار در قبرس

قبرس کشوری است که تمام سلیقه ها را پوشش می دهد. اهل هر چه که باشید، این کشور با روی باز از شما استقبال کرده و تفریح مورد نیازتان را برآورده می کند. از قدم زدن در تاریخ گرفته تا استراحت در کنار ساحل و آفتاب گرفتن و همین طور خرید از مراکز بزرگ و تفریح در کافه ها و رستوران ها.
مسجد لالا مصطفی پاشا یکی از زیباترین و تایخی ترین دیدنی های قبرس است که در شهر فاماگوستا قرار دارد. در اصل این مسجد، کلیسای جامع سنت نیکولاس نام داشته و بعدها به مسجد تبدیل شده. این اثر یکی از بزرگترین ساختمان های مربوط به قرون وسطی در حوزه مدیترانه محسوب می شود. سنگ بنا اولین بار در سال ۱۲۹۸ توسط لوزئیان ها گذاشته شده و تا ۱۳۱۲ ساخت آن ادامه داشته است. این کلیسا بعد از حمله عثمانی ها به قبرس و تصرف ماگوسا در سال ۱۵۷۱ به مسجد تبدیل شد. آن طور که گفته شده است درخت انجیر کهنسال گرمسیری که در ورودی بنا قرار دارد، همزمان با شروع ساخت کلیسا کاشته شده است.

مسجد لالا مصطفی پاشا

مسجد لالا مصطفی پاشا

برج زیبای اتلو نیز از معروف ترین و دیدنی ترین بناهای موجود در شهر فاماگوستاست. این برج در گوشه ی شمال شرقی دیوارهای ونیزی واقع شده و معمولا به آن سیتادل هم گفته می شود. اهالی این جزیره بر این اعتقادند که برج اتلو از نمایشنامه معروف ویلیام شکسپیر به اسم اتللو برگرفته شده که در توضیحات آن به بندری در قبرس اشاره می شود.

برج اتلو

حسابی در لارناکا گردش کنید. در این شهر جاذبه های زیادی وجود دارد از این رو مسافرانش خسته نمی شوند. لارناکا به دلیل داشتن فرودگاه اصلی کشور همیشه مملو از گردشگران است و می توان گفت که این شهر مقصد اول گردشگری برای ایرانیان نیز می باشد. وجود سواحل شنی و کلاب های شبانه منطقه ایاناپا در این شهر باعث شدند تا لارناکا به عنوان مرکز جشن و شادی شناخته شود. این شهر بین توریست ها و گردشگرانی که به گرفتن آفتاب علاقه مند هستند نیز بسیار طرفدار دارد. البته جدا از این ها جاذبه های فرهنگی و تاریخی بسیاری نیز در این شهر وجود دارد که برای علاقه مندانش ایده آل است. یکی از این دیدنی ها صومعه ایاناپا است. این صومعه از مطرح ترین جاذبه های شهر محسوب می شود و به نوع نشان دهنده زیبایی آیاناپا در دورانی است که تنها یک دهکده ماهیگیری بیش نبود. مکانی که امروزه صومعه در آن قرار گرفته است در گذشته با جنگلی انبوه احاطه شده و تنها شکارچیانی از دهکده های همسایه از آن بازدید می کردند.

صومعه ایاناپا

صومعه آیاناپا

ساحل زیبا و آرام نیسی با شن های طلایی و آب های کریستالی نیز تماشای غروب و طلوع خورشید را به تجربه ای فراموش نشدنی رقم می زند. در این ساحل جدا از ریلکس کردن و آفتاب گرفتن می توان به تفریحاتی چون بانجی جامپینگ و اجاره قایق پرداخت.
نزدیک ساحل نیسی، جزیره ی کوچکی نیز قرار دارد که به خاطر عمق کم آب، دسترسی به آن بدون نیاز به قایق یا حتی شنا وجود دارد.

ساحل نیسی

اگر علاقه به موزه گردی دارید از پایتخت قبرس، شهر نیکوزیا  دیدن کنید. این شهر حدود ۱۲ موزه دارد از جمله موزه قبرس، موزه رصدخانه لدرا و …که از طبقه یازدهم لدرا می توانید خط مستقیم ملی این جزیره را میان یونان و ترکیه مشاهده کنید. بعد از بازدید و گشت و گذار در شهر می توانید برای تهیه سوغاتی های زیبا و از همه مهمتر مقرون به صرفه، به خیابان لدرا مراجعه کنید.

نیکوزیا

اگر علاقه مند به استراحت در ساحل و گرفتن آفتاب هستید، حتما به تفریحگاه ساحلی پروتاراس مراجعه کنید. شما در این ساحل می توانید در آب های شفاف مدیترانه شنا کنید و حسابی آفتاب بگیرید. نزدیکی این ساحل پارک ملی محافظت شده ی کاپ گرکو قرار دارد که با فضای آرام و دلپذیر، مناسب برای تفریحات دوستانه و خانوادگی است. شب های پروتاراس هم بسیار هیجان انگیز و پر جنب و جوش است و تا نزدیکی های صبح جشن و شادی در این ساحل پابرجاست.

ساحل پرونارا

ساحل پروتاراس

کوه های سر به فلک کشیده ترودوس Troodos در قسمت جنوب شرقی کشور قبرس نیز از مهم ترین و محبوب ترین مقاصد گردشگری در جزیره هستند. خصوصا مناسب افرادی است که به دنبال سرگرمی های مخصوص در فضای باز می گردند. حتما هنگام ورود به این منطقه، دوچرخه ی کوهستانی اجاره کنید و به سمت دامنه هایش رکاب بزنید. این کوهستان بهترین برای کشف و ماجراجویی است. در کوه های ترودوس، روستاهای سنتی و کوچک بسیاری نیز وجود دارند که بازدید از آن ها هیجان خاصی به سفرتان می دهد. هم چنین بازدید از آبشار کالدونیا Caledonia، پل قرون وسطایی میلیا Milia و کلیسای بی نظیر بیزانتین و کلیسای میشل به مراجعه کنندگان پیشنهاد میشود.

آبشار کالدونیا

پل قرون وسطایی میلیا

قبرس

برای برنامه های شب زنده داری هم تفرجگاه آییا ناپا  Ayia Napa بهترین گزینه است. باشگاه ها و کافه های بسیاری در این منطقه هستند که تا صبح فعالیت می کنند. موسیقی زنده و نوشیدنی های فوق العاده باعث شده تا جوانان زیادی برای تفریح آییا ناپا را انتخاب کنند. در طول روز هم تفریحاتی چون بازی های آبی، استراحت در سواحل رویایی و دوچرخه سواری مسافرانش را صدا میزند.

آییا ناپا

آییا ناپا

 نکات سفر

بهترین راه برای تفریح و گردش در شهرهای قبرس، کرایه دوچرخه یا موتور سیکلت است. مخصوصا در برخی از مناطق مانند منطقه های کوهستانی، اجاره دوچرخه الزامی است چون سفرتان را هیجان انگیزتر می کند. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با کرایه دوچرخه اینجا کلیک کنید. همچنین کرایه اتومبیل برای گردش بین شهرهای قبرس مناسب ترین راه است. هم هزینه هایتان کمتر می شود هم می توانید به راحتی به شهرهای مختلف این کشور سفر کنید. برای اجاره اتومبیل در فصل های شلوغ به یاد داشته باشید که از قبل مراحل رزرو و کرایه را انجام دهید و برای اجاره باید گواهینامه معتبر رانندگی ملی یا مجوز رانندگی بین المللی داشته باشید. Budget یکی از معتبرترین شرکت هایی است که خودرو اجاره می دهد. برای اطلاعات بیشتر می توانید اینجا کلیک کنید.
به یاد داشته باشید که برای بازدید از صومعه، مسجد و کلیسا، مردان باید شلوار بلند و زنان دامن بلند و بلوز پوشیده به تن داشته باشند.
برهنه بودن در سواحل امری طبیعی است اما برای گردش در شهر و مکان های عمومی، مناسب بپوشید.
قبرسی ها زبان انگلیسی می دانند پس به راحتی می توانید ارتباط بگیرید.
بهترین راه برای سفر کردن به کشور قبرس، همراه شدن با تورهای قبرس است. با این کار می توانید از اطلاعات مفید تور لیدرها بهره مند شده و برنامه گردشی مفیدی داشته باشید.
به یاد داشته باشید که برای سفر به قسمت جنوبیه این کشور، مراحل طی کردن برای گرفتن ویزا الزامی است.

قبرس

Cyprus

پایتخت
نیکوزیا
زبان رسمی
یونانی، ترکی استانبولی
شعار
مذهب
مسلمان، مسیحیت
واحد پول
یورو (EUR)
تفاوت زمانی
ولتاژ برق
۲۲۰
قاره
آسیا
پیش شماره
+۳۵۷

 آب و هوا

قبرس از آب و هوای معتدل مدیترانه ای برخوردار است و به خاطر داشتن این آب و هوا در تمام فصل ها، مقصد خوب و مناسبی برای گذراندن تعطیلات و گردشگری می باشد. این کشور دارای تابستان هایی گرم و خشک و طولانی است که از ماه می تا اواسطاکتبر به طول می انجامد. آب و هوا در زمستان ملایم و گاهی نیز با بارندگی همراه است و مدت زمان آن نیز کوتاه است از دسامبر تا فوریه.

 اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

قبرس کشور امنی است و خطری مسافرانش را تهدید نمی کند. تنها برای جلوگیری از احتمال دزدی، از حمل اشیا گران قیمت در مکان های پربازدید پرهیز کنید.
اگر به شهر پافوس سفر کردید هم کنار ساحل از غریبه ها نوشیدنی نگیرید تا خطری مانند دزدی تهدیدتان نکند.
آب لوله کشی در این کشور قابل نوشیدن هست اما توصیه میشود از آب های معدنی که در فروشگاه ها هستند خریداری کنید.
تاکسی ها برای جا به جایی مناسب هستند و قیمت بالایی ندارند. به یاد داشته باشید که تنها در روزهای یکشنبه و روزهای تعطیل، قیمت تاکسی ها افزایش پیدا می کند. جهت استفاده از تاکسی نیز باید با آنها تماس گرفته یا مستقیم به دفترشان مراجعه کنید. تاکسی ها در خیابان ها دائما در رفت و آمد نیستند.

 ویزا قبرس

 منبع : همگردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *