روستای فیلبند

روستای فیلبند

روستای فیلبند معروف به بام مازندران ، روستایی است از توابع بخش بندپی غربی شهرستان بابل در استان مازندران ، این روستا در جنوب غربی شهرستان بابل و در شرق رودخانه هراز و اقع شده است. تنها مسیری که می‌تواند به فیلبند ختم شود، مسیر فرعی چلاو در جاده هراز می‌باشد. روستای فیلبند از جنوب به روستاهای ورزنه و نشل، از جنوب شرقی به روستاهای شیخ موسی، نیراسم و پاریجان و از شمال غربی به روستای سنگ چال ختم می‌شود. این روستا به دلیل ارتفاع زیاد آن از سطح دریا زمستان‌هایی سخت و با بارش برف سنگین همراه است و شاید یکی از دلایل نام گذاری این روستا هم همین باشد. در تابستان‌ها این روستا دارای هوای بسیار مطلوبی است که پذیرای مسافرانی بسیار و همچنین کوهنوردان می‌باشد. گویش محلی فیلبند، از نظر حوزه زبانی، متعلق به شاخه شمال غربی زبان‌های ایرانی نو و زیرگروه گویش‌های کرانه دریای خزر است.

در ادامه با معرفی روستا فیلبند زیبا و خنک برای سفر در تابستان از سایت سفرنامه همراه باشید.

انتهای اردیبهشت تا ابتدای مهر ماه زمان مناسب سفر به روستای فیلبند است. زیرا در این فصول، برف کوه های اطراف آب می شود و با جاری شدن جویبارها و رویش گیاهان، بار دیگر زندگی و شور و شوق، به این منطقه باز می گردد. به شما پیشنهاد می کنیم برای یکبار هم که شده در روزهای بارانی و برفی نیز سری به این روستا بزنید و از مناظر زیبای خدادادی آن لذت کافی را ببرید.

روستای فیلبند

بی شک سفر به این روستای ییلاقی که دارای طبیعت بکر و بی نظیری می باشد، برای جلا دادن روح و لذت بردن از حضور در منطقه ای شگفت انگیز، لازم و ضروری است. شما می توانید از دیدن طبیعت بکر روستای مرتفع فیلبند در روزهایی که ابرها در آسمان متراکم باشند و مانند یک پهنه از اقیانوس در بالای سر و نیز زیر پایتان رژه می روند، لذت برده و به دنیایی از رویا و تخیل رهنمون شوید. اقیانوس ابر، نام این پدیده جوی می باشد.

این منطقه به دلیل ماهیت کوهستانی خود دارای گیاهان دارویی خاصی می باشد و به همین دلیل در تمام فصول سال، افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند راهی این منطقه شده و بهره کافی را از این موهبت های خدادادی می برند. جدا از داروهای گیاهی، روستای فیلبند دارای چشمه ای کوچک به نام لار با املاح معدنی فراوان است که از آن برای درمان درد کلیه استفاده می کنند و دلیل آن نیز وجود فلوئور کافی در آب چشمه ذکر شده است.

روستای فیلبند

روستای فیلبند

روستای فیلبند

روستای فیلبند

روستای فیلبند

روستای فیلبند

روستای فیلبند

روستای فیلبند

روستای فیلبند

روستای فیلبند

روستای فیلبند

روستای فیلبند
عکس : جواد بیژنی

همچنین ببینید

بندرعباس

مکان های دیدنی بندرعباس

مکان های دیدنی بندرعباس و جاهای تفریی و تاریخی با عکس جنوب کشور ایران سرتاسر زیبایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *