دره مراد بیگ همدان

دره مراد بیگ همدان

دره مراد بیگ همدان

دره مرادبیگ بزرگ ترین دره ی کوهستان الوند است و در جنوب شهر همدان قرار دارد. این دره با آب و هوای خنک یکی اززیباترین جاذبه های طبیعی همدان است.

این دره، در گذشته که شهر چندان گسترده نشده بود، ۴ کیلومتر با شهر فاصله داشت، تا اینکه بر اساس مصوبهٔ شورای عالی شهرسازی در سال ۶۷ شمسی این دره به محدودهٔ خدمات شهری ملحق و جزو شهر همدان محسوب شد.

این دره برخلاف سایر دره های الوند مانند دره ماوشان رود و دره گنج نامه که در مسیر راه های باستانی قرار داشتند، در منطقهٔ بسته ای قرار دارد و تردد در آن بسیار اندک بوده است.

تنها راه ارتباطی راه مالروی انتهای دره است که از طریق درهٔ چشمه فرشه در فصول خشک سال با روستای پشت کوه (یال غربی الوند) امکان دسترسی دارد.

دره مراد بیگ

دره مراد بیگ

آثار یک روستای قدیمی در غرب این دره، در یکی دو کیلومتری روستای دره مرادبیگ به چشم می خورد.

از آب شدن برف ها و آب چشمه های فراوان در این دره رود الوسجرد تشکیل شده است. این واژه از نام جاهای دوران پارتی است و به احتمال قریب به یقین از نام روستایی که در دوران های گذشته در آنجا بوده، گرفته شده است.

از مکان های معروف دره مرادبیگ می توان به دره گرگ، دره غول، دره حاج احمد(حاجمد)، لژه، شرشرآب، گوشتخل دره، روستا سیلوار، قزوله دره، سر دوش، حمام خرابه، محمود دره، قرق، ندو خانه، منبع، پررحمان و دره بهشت اشاره کرد.

روستای دره مرادبیگ یکی از زیباترین روستاهای همدان است.

دره مراد بیگ همدان

دره مراد بیگ

دره مراد بیگ همدان

دره مراد بیگ

 

منبع : سایت ایرانگردی

همچنین ببینید

زیبایی های ایران

با زیبایی های ایران آشنا شوید (۸)

کشور ایران با داشتن طبیعت بسیار زیبا و چهار فصل و همچنین تاریخ غنی خود، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *