با سلام

در مرداد ماه ۹۶ یک سفر کاملا یک دفعه اى برایم پیش آمد، پدر و مادرم قصد سفر به آسیاى شرقى را داشتند که به پیشنهاد همسرم، من و پسرم نیز آنها را همراهى کردیم. چون قبلا تعریف هاى زیادى از سنگاپور شنیده بودیم و با توجه به پرواز طولانى، تصمیم گرفتیم با کمى هزینه بیشتر از دو تا کشور مالزی و سنگاپور دیدن کنیم.

تور مالزى و سنگاپور را با پرواز ماهان، هتل های ۴ ستاره دورست ریجنسى کوالالامپور و گرند سنترال اورچاد سنگاپور را نفرى ٣ میلیون و صد هزار تومان و براى پسرم که یک سال و نیمه بود به مبلغ ۴۵٠ هزار تومان خریدارى کردیم. (قبلا نظرم را راجع به هتل ها در قسمت نظر سنجی ثبت کرده ام) یک هفته اى که تا سفرمان زمان داشتیم، یکسرى اطلاعات با خواندن سفرنامه هاى هم وطنان عزیزمان جمع آورى کردم که واقعا خیلى کمکمان کرد.

عصر روز یکشنبه به فرودگاه امام خمینى رفتیم و پروازمان به موقع و سر ساعت ۲۲:٣٠ انجام شد. اگر همراهتان کالسکه مى برید، هنگام سوار شدن به هواپیما کالسکه را تگ مى چسبانند و تحویل مى گیرند. طول پرواز ٨ ساعت بود که یک ساعت بعد از پرواز شام و یک ساعت قبل از فرود صبحانه را سرو کردند. بالش و پتو براى خوابیدن نیز در اختیارمان گذاشتند. خوبى پرواز شب این بود که پسر من بیشتر طول مسیر را خوابید و اذیت نکرد.

روز اول مالزی

ساعت ١٠ صبح به وقت محلى در فرودگاه زیباى کوالالامپور فرود آمدیم. در تابستان اختلاف ساعت مالزى با ایران ٣ ساعت و نیم است. بعد از عبور از فرى شاپ، سوار مترو شدیم و به قسمت چک کردن پاسپورت رفتیم. بعد از ثبت اثر انگشت، مهر ورود را زدند.

هنگام تحویل چمدان، کالسکه را جدا از چمدان ها و در انتهاى سالن فرودگاه تحویل گرفتیم. بعد از تحویل گرفتن وسایلمان، لیدر را پیدا کردیم و سوار اتوبوس شدیم. لیدر ما از شرکت پالم بیچ بودند. شروع کردند به توضیح راجع به مالزى و بیشتر دنبال فروختن تور بودند و اغلب هم وطنان ما چون اطلاعى از نقاط توریستى و قیمت ها نداشتند، اغلب تورها را خریداری کردند. ما که از ایشان به علت قیمت بالا خرید نکردیم کلى اصرار کردند چرا خرید نمى کنید علتش را بگویید!!

 

عکس۱ – لیست تورهای ارائه شده توسط شرکت گردشگری

oE3z69nez3bPRELvRyfnAYwrD3pr8YfemgAWCNGF.jpeg

 

من حتى از ایشان درخواست کردم براى راحتی پسرم بین کوالالامپور تا سنگاپور براى ما بلیت هواپیما بگیرند. قرار بود به من قیمت بدهند که متاسفانه اصلا خواسته مرا پیگیرى نکردند. خلاصه یک سیم کارت هم به ما دادند که ١٠ رینگیت شارژ کردم و تا آخر سفر کلى از اینترنت آن استفاده کردم. حدود ساعت ٢ ما را نزدیک درب هتل پیاده کردند و با پرداخت ٢٠٠ رینگیت دپوزیت، اتاق را تحویل گرفتیم.

در زمان سفر ما هر ١٠٠ دلار آمریکا را حدودا با ۴٢۴ رینگیت چنج مى کردیم.

بعد از صرف ناهار و کمى استراحت، تصمیم گرفتیم به batu caves برویم. چون هتل ما نزدیک خیابان بوکیت بینتانگ بود، به ایستگاه منوریل رفتیم و منتظر آمدن منوریل شدیم تا به ایستگاه مرکزی kl central برویم. متاسفانه واگن ها فوق العاده شلوغ بودند، در نهایت یکى را سوار شدیم. بعد از رسیدن به kl central، به طبقه بالا که یک پاساژ بود رفتیم و با پرس و جو محل فروختن بلیت ایستگاه batu caves را پیدا کردیم. نفرى ٢.۶ رینگیت پرداخت کردیم و سوار خط مترو KTM شدیم و با طى یه مسیر طولانى در آخرین ایستگاه پیاده شدیم.

جاى بسیار زیبایى بود، مخصوصا براى پسرم بازى کردن با کبوترها بسیار جذاب بود. از جذابیت هاى باتو کیو میمون هاى بود که آنجا بودند. ما از رفتن به بالاى پله ها صرف نظر کردیم. چون هم کالسکه همراه داشتیم و هم ترسیدم میمون ها به پسرم حمله کنند. در آنجا هندى هایى بودند که صنایع دستى و محصولات هندى را مى فروختند. ما از آنها یک نارگیل به مبلغ ۵ رینگیت خریدیم، خوشمزه بود.

عکس۲ – باتو کیو

onUfckUciTv8eVCSRTagMUkRUFrkaeDD1oiTUSKn.jpeg

بعد از یک ساعتى که آنجا بودیم با مترو به kl central رفتیم، در مک دونالد شام خوردیم و با ۱۲ رینگیت با تاکسى به هتل برگشتیم.

روز دوم مالزی

امروز به همراه لیدر به گشت شهرى رفتیم. ابتدا ما را به میدان اصلى کوالالامپور بردند که کاخ سلطان احمد عبدالصمد آنجا بود. تعدادی عکاس آنجا بودند که از توریست ها عکس می گرفتند و روی بشقاب چاپ می کردند و به مبلغ ۲۵ رینگیت می فروختند.

بعد از آنجا به یک معبد چینی رفتیم که جای متفاوت و قشنگی بود. بعد به کارخانه شکلات سازی، سپس به فروشگاهی که هنر های دستی مالزی را می فروختند رفتیم و در آخر در یک رستوران ایرانى ناهار خوردیم. چون بقیه دوستان به غیر از ما تور پوتراجایا ثبت نام کرده بودند برای ما آژانس گرفتند تا به هتل بگردیم.

بعد ازظهر به خیابان بوکیت بینتانگ رفتیم. از مغازه ها و پاساژ پاویلین دیدن کردیم. پیاده به پاساژ تایمز اسکوار رفتیم. به نظر من فقط طبقات پایین پاساژ مناسب خرید بودند، طبقات بالا اجناس خوبی برای خرید نداشتند.

براى خرید تور Berjaya hills (دهکده فرانسوى و باغ ژاپنى) به طبقه هشتم مراجعه کردم، چون ساعت ٧ بعد از ظهر بود اغلب مغازه ها بسته بودند. از یکی قیمت تور را پرسیدم، گفتند نفری ۷۰ رینگیت و الان ثبت نام نداریم سیستم بسته است و به من پیشنهاد دادند، با پرداخت ۳۰۰ رینگیت با ماشین شخصى به آنجا بروید و چون سه نفر هستید به صرفه است.

بعد از دیدن پاساژ تایمز اسکوار تصمیم گرفتیم با تاکسى به برج هاى دوقلو پتروناس برویم. با راننده تاکسی در مورد رفتن به دهکده فرانسوی ، باغ ژاپنی و گنتینگ صحبت کردیم و ۳۵۰ رینگیت توافق کردیم و قرار شد فردا ساعت ۸ صبح دم در هتل به دنبال ما بیاید.

بعد از رسیدن به برج های دو قلو و پرداخت ۱۵ رینگیت کرایه تاکسی، شروع به دیدن آبنما و پاساژ suria klcc کردیم. بعد به پشت برج های دوقلو رفتیم. نور پردازی و رقص فواره های آنجا را دیدیم.

روز سوم مالزی

صبح به سمت دهکده فرانسوی راه افتادیم. جاده بسیار زیبایی شبیه شمال بود. آقای راننده یک جا میان راه توقف کرد، خوراکی و آب خریدیم. حدود یک ساعت و نیم در راه بودیم تا رسیدیم. ابتدا به دهکده فرانسوی رفتیم. جای بسیار زیبایی بود. عکس های قشنگی می توانید آنجا بگیرید. بعد به باغ ژاپنی رفتیم. هوای آنجا خیلی گرم و شرجی بود. یک قسمتی در باغ ژاپنى بود که با پرداخت پول می توانستید کیمونو بپوشید و عکس بگیرید.

 

عکس۳ – نمایی از دهکده فرانسوی

TqIxQd0t7hyB9l67eZZu5JxjwypnX6uzNAFb0R1e.jpeg

بعد به سمت گنتینگ راه افتادیم. نزدیک ۴۰ دقیقه طول کشید تا رسیدیم. بلیت رفت و برگشت تله کابین را نفری ۱۶ رینگیت خریدیم و سوار تله کابین شدیم. ایستگاه اول برای رفتن به معبد بهشت و جهنم چینی ها یا Chin Swee Caves Temple پیاده شدیم. از حدود ۷ ، ۸ تا پله برقی پایین رفتیم تا به معبد رسیدیم. هوای خنک و مه آلودی داشت. محوطه معبد پله نداشت و برای عبور کالسکه پسرم بسیار راحت بودم.

بعد دوباره با همان پله برقى ها به تله کابین برگشتیم و با نشان دادن بلیتمان سوار تله کابین شدیم. طول مسیر تله کابین حدود نیم ساعت بود. یک ساعتی بالای گنتینگ به گشت و گذار پرداختیم. خیلی خسته شده بودیم، به پایین آمدیم و به هتل برگشتیم.

روز چهارم مالزی

امروز آخرین روز ما در کوالالامپور بود. صبح به پاساژ پاویلیون رفتیم و کمی سوغاتی خریدیم. بعد از خوردن ناهار با همان راننده تاکسی هماهنگ کردیم به پوتراجایا برویم.

حدود یک ساعتى در راه بودیم. پوتراجایا پایتخت سیاسی و اداری کشور مالزى مى باشد. بسیار شهر زیبا، خلوت و مدرنی است. در میدان اصلی شهر توقف کردیم، به کنار دریاچه رفتیم و از پل های زیبای پوتراجایا که مى توان به پلی که شبیه پل خواجو اصفهان ساخته شده است اشاره کرد، دیدن کردیم. به گفته آقای راننده در آنجا با پرداخت ۵۰ رینگیت می توان سوار کروز شد.

 

عکس۴ – نمایی از دریاچه پوتراجایا و یکی از پل های ساخته شده روی دریاچه

Ljp09QO7qTZKdcBvBWFJXydkWHyibYNxMqW4IKFn.jpeg

 

عکس هاى زیبایی هم با مسجد صورتى و ساختمان نخست وزیرى گرفتیم، در راه برگشت که شب شده بود، روی یکی دیگر از پل ها توقف کردیم و از آنجا هم دیدن کردیم.

 

عکس۵ – مسجد صورتی در پوتراجایا

nEsTdKIms3mKELGcGkGKz4l8Piafi7IeDAVk1TVk.jpeg

در برگشت به شهر چینی ها رفتیم، فقط همان ابتدای خیابان را دیدیم. خیلی از محیط و اجناس آنجا خوششمان نیامد. بعد از راننده خواستیم ما را در یک kfc نزدیک هتل پیاده کند. ۱۵۰ رینگیت برای گردش امروز به راننده تاکسی پرداخت کردیم.

 

نکاتی در مورد مالزى

۱) اگر خواستید تاکسى سوار شوید حتما تاکسى قرمز رنگ ( قیمت مناسبتر) را انتخاب کنید. ابتدا سر قیمت توافق کنید. و یا می توانید از نرم افزار Grab که شبیه اسنپ هست استفاده کنید که به صرفه است.

۲) قیمت غذا در مک دونالد و kfc نزدیک ١٠ تا ١۵ رینگیت است.

۳) آب مالزى قابل شرب نمى باشد. حتما آب معدنى خریدارى کنید با ٢.۵ تا ٣ رینگیت مى توانید آب معدنى ١.۵ لیترى بخرید.

۴) اگر زمانتان کم است و جاهاى زیادى مى خواهید بروید مى توانید از گشت شهرى صرف نظر کنید. مطمئن باشید چیزى را از دست نمى دهید.

۵) شاید خیلی جاهای دیدنی دیگری در مالزی بود که می توانستیم ببینیم اما به توجه به زمان کم و همراه داشتن یک پسر یک سال و نیمه، از قبل برای اینجاها برنامه ریخته بودم.

 

روز پنجم سنگاپور

طبق تماسى که شب قبل لیدر با ما داشتند، صبح اتاق را تحویل دادیم و ساعت ٧:٣٠ یک راننده مالایى به دنبال ما آمدند و ما را به خیابانی که باید سوار اتوبوس مى شدیم بردند. در آنجا یک آقای ایرانی ویزاها و یک کارت سفید رنگ که باید مشخصاتمان را پر می کردیم را تحویلمان دادند. بعد سوار اتوبوس های شرکت شدیم و حدود ساعت ۹ راه افتادیم. تمام مسافرهای اتوبوس ایرانی بودند. تا لب مرز حدود ۳۲۰ کیلومتر بود که نزدیک ۴ ساعت در راه بودیم و یک بار هم برای دستشویی توقف داشتیم.

در مرز مالزى لازم به حمل چمدان نمى باشد فقط کیف دستى خودتان را مى برید و پاسپورتان را مهر مى زنند. بعد از نیم ساعت با گذر از پلى که روى دریا بود، به مرز سنگاپور رسیدیم. ساختمانى بسیار پیشرفته تر از مالزى داشت.

در اینجا باید چمدان هایتان را نیز با خودتان ببرید. صف هاى خیلى طولانى در قسمت چک کردن پاسپورت بود. وقتی نوبت من شد، بعد از انگشت نگارى و گرفتن کارت سفید رنگ چون بچه کوچک همراهم بود، مسئول مربوطه برای چک کردن بیشتر پاسپورت مرا شخصا به اتاق دیگری راهنمایی کرد و به خاطر پسرم سریعا پاسپورت ما را چک کردند و مهر زدند. چون تعداد ایرانی هایی که به اتاق آمدند زیاد بودند، از کسى سوالى نپرسیدند فقط در سیستم بیشتر پاسپورت را چک می کردند و مهر می زدند.

بهتر است از قبل شماره پلاک اتوبوس را داشته باشید، چون موقع خروج از ساختمان اتوبوس هاى زیادى آنجا پارک هستند و نمى توانید راحت اتوبوس را پیدا کنید. حدود ١.۵ الى ٢ ساعت وقت ما در مرز سنگاپور تلف شد. اما اتوبوس چون برای شرکت گردشگرى بود منتظر همه مسافرها ماند. ساعت ۵ بعد از ظهر بود که به هتل رسیدیم و مبلغ ۵٠ دلار آمریکا براى دپوزیت پرداخت کردیم و اتاق را تحویل گرفتیم.

بعد از خوردن ناهار و استراحت تصمیم گرفتیم به چرخ فلک سنگاپور (Singapore flyer) برویم. ابتدا مقداری پول چنج کردیم. هر ١٠٠ دلار آمریکا را حدودا با ١٣۵ دلار سنگاپور چنج کردیم.

بعد با استفاده از گوگل مپ شماره اتوبوسى که باید سوار بشویم را پیدا کردم. با اتوبوس به چرخ و فلک رفتیم. برای سوار شدن اتوبوس حتما پول خرد همراه داشته باشید، راننده اتوبوس پول را براى شما خرد نمى کند. کرایه اتوبوس نفری ۱ تا ١.۵ دلار سنگاپور بود.

با عبور از خیابان هاى زیباى سنگاپور، به ایستگاه نزدیک چرخ و فلک رسیدیم. بلیت چرخ و فلک نفری ۳۳ دلار است و ساعت کاری آن تا ۱۰ شب می باشد . چرخ و فلک سنگاپور دومین چرخ و فلک بلند جهان است و در هر کابین آن ۸ الی ۱۰ نفر سوار می شوند. بهتر است هنگام غروب آنجا بروید تا شب سنگاپور را از آن بالا ببینید. ابتدا یک کمی صف براى سوار شدن داشت اما خیلى منتظر نشدیم.

 

عکس۶ – نمایی از شب سنگاپور از داخل کابین چرخ و فلک

fzal9gYOHsx7EzUgd4BoBpjh9dha486U3w7OwcVn.jpeg

مى توانم بگویم یکى از بهترین جذابه هاى سنگاپور همین چرخ و فلک بود، اصلا از دستش ندهید. دیدن شب سنگاپور از بالای چرخ و فلک بسیار زیبا بود. حدود نیم ساعت طول کشید تا یک دور کامل زد و ما پیاده شدیم. بعد با تاکسى حدود ١۴ دلار دادیم و به هتل برگشتیم.

روز ششم سنگاپور

امروز صبح گشت شهرى داشتیم. لیدر ما در سنگاپور انسان بسیار خوبى بودند و فقط به دنبال منافع مادى خود نبودند. ابتدا به بوتانیک گاردن رفتیم. یک باغ بسیار بزرگ و زیبا که ما فقط بخشى از باغ را دیدیم و لیدر کمى راجع به باغ توضیح دادند. بعد ۴۵ دقیقه به ما وقت آزاد در این باغ دادند که خودمان با پرداخت نفرى ۵ دلار از باغ ارکیده دیدن کردیم که واقعا خیلى زیبا بود مى توان گفت تکه اى از بهشت بود.

 

عکس۷ – نمایی از برکه بوتانیک گاردن

G4jckwAMkHuEYQPIGZPErUS60xTZ48VvXEE8PTHY.jpeg

به نظر من بهتر بود ما از بقیه گشت شهرى صرف نظر مى کردیم و تا ظهر در بوتانیک گاردن مى گشتیم، قطعا انتخاب بهتری بود. هوای باغ خیلی گرم و شرجی بود، حتما آب همراه داشته باشید. در باغ قیمت یک شیشه کوچک آب معدنى ٢.۵ دلار است. بعد از اینجا به کارخانه جواهرات دست ساز، معبد چینى و یکى از خیابان هاى سنگاپور رفتیم. کلا خیلى ارزش نداشت.

عکس٨ – درختان زیبا و خاص سنگاپور

8X1YGz83w7xtAWU51kvQX9CasBqi8sbmiWPbMG8G.jpeg

 

عکس٩ – نمایی ازساختمان های بلند سنگاپور

سنگاپور و مالزی
سنگاپور و مالزی

 

چون بقیه دوستان تور جزیره سنتوزا را خریده بودند، در پاساژ vivo city ما از تور جدا شدیم و بعد از خوردن ناهار با تاکسی به باغ وحش رفتیم. کرایه تاکسی حدود ۲۱ دلار شد. باغ وحش بلیت های مختلفی داشت از جمله: باغ وحش اصلی، باغ پرندگان، night safari ، river safari و یا با ترکیب اینا که بلیت ارزان تری را می توان تهیه کرد.

ما فقط بلیت باغ وحش با ترام را گرفتیم، نفری ٣٢ دلار براى باغ وحش و ۵ دلار براى ترام پرداخت کردیم. چون روز شنبه بود باغ وحش خیلی شلوغ بود، بعد از پرس و جو ایستگاه ترام را پیدا کردیم و با نشان دادن بلیت، با ترام یک گشتى در باغ وحش زدیم. باغ وحش خیلی تمیزی بود. هوا بسیار گرم و شرجى بود، بعد از کمى گشت و گذار به هتل برگشتیم.

عکس١٠ – ورودى باغ وحش

pAhoFva6qTomk3VCbokh3QUZXjBhP4IBIUXlbqHJ.jpeg

شب نیز در خیابان اورچاد قدم زدیم. خیابان زنده و زیبایى بود که نورپردازى هاى مغازه ها زیبایى هاى آن را دو چندان کرده بود. از جذابیت هاى شب هاى سنگاپور صداى دلنشین پرندگان بود و با اینکه که سیگار کشیدن در محوطه های عمومی در سنگاپور ممنوع است اما شب ها در کنار خیابان اورچاد خیلى ها در حال سیگار کشیدن بودند!!

ما یکى دو تا مغازه در سنگاپور براى خرید بیشتر نرفتیم، به نظرم بهتر از مالزى بود و اجناس بهترى هم داشتند. یکی از آنها نمایندگی h&m بود که براى پسرم خرید کردم و بعدا قیمت ها را با سایتش چک کردم دیدم دقیقا مثل سایت است.

روز هفتم سنگاپور

امروز صبح تصمیم داشتیم به سنتوزا برویم. هتل کنکورد جلوى هتل ما بود، قبلا در یکى از سفرنامه ها خوانده بودم کانتر تورهای این هتل بلیت ورودى ها را با قیمت ارزان ترى مى فروشد. بلیت باغ وحش و چرخ و فلک را وقت نکردیم از اینجا بخریم. اما امروز به این هتل رفتیم و از خانم مهربانی که مسئول فروش بلیت ها بودند، بلیت یونیورسال (۶۸دلار)، آکواریوم (٢۶.۶دلار) و گاردن باى دِ بی (٢٣.٣ دلار) را خریدیم.

از جلوى هتل کنکورد براى یونیورسال تاکسى گرفتیم. بعد از رسیدن به سنتوزا، کرایه ١١ دلارى تاکسى را پرداخت کردیم و با پله برقی به طبقه بالا رفتیم و با پرس و جو شهربازى را پیدا کردیم.

ساعت کارى یونیورسال ١٠ صبح تا ۸ شب است. چون امروز یکشنبه بود صف مقابل درب ورودی و یکسری از بازی ها خیلی طولانی بود. هرچند وقت کمی داشتیم اما تجربه خوبی بود. یک شهربازی مدرن و جذاب هم برای بزرگ ها و هم بچه ها است. هر قسمت شهربازی شبیه یک جایی یا کارتونی ساخته شده بود. مثلا شهرک سینمایی، اهرام مصر، دایناسورها، لوبیاى سحرآمیز، شرک…

عکس١١ – یونیورسال

سنگاپور و مالزی
سنگاپور و مالزی

یکسرى از بازى ها را نباید وسیله اى همراهتان باشد که می توانید در لاکر نزدیک بازى وسایلتان را بگذارید. اگر به یونیورسال می خواهید بروید حتما ۵ الی ۶ ساعت برای آن وقت با توجه به بلیت گران آن بتوانید به خوبی استفاده کنید.

بعد از یونیورسال به آکواریوم که در همان نزدیکى بود رفتیم که خیلى زیبا بود. کوسه، عروس دریایی و ماهی های مختلفی را دیدیم.

عکس١٢ – آکواریوم

سنگاپور و مالزی
سنگاپور و مالزی

 

عکس۱۲ – نمایی از آبنمای سنتوزا

Zr3VBILoA3nXcBSMFcF1ov3PRvIkWvPasM8cs3Bq.jpeg

بعد به طبقه پایین سنتوزا رفتیم و در مک دونالد ناهار خوردیم، اگر اشتباه نکنم نفرى ٨ دلارپرداخت کردیم. قصد داشتیم به لب ساحل برویم که باران تند استوایى شروع به باریدن کرد و پسرم هم گرما زده شده بود، تصمیم گرفتیم به هتل برگردیم.

یکى دو ساعتى باران بارید و کمى از گرماى هوا کاسته شد. ساعت ۶ بود که به gardens by the bay رفتیم. که نزدیک چرخ و فلک و هتل marina by sands سنگاپور است. جای بسیار زیبایی است و در ورودی باغ شما یکسری درخت های فلزی را می بینید که گل کاری شدند.

 

عکس۱۳ – نمایی از gardens by the bay

سنگاپور و مالزی
سنگاپور و مالزی

باغ شامل دو ساختمان مجزا از هم شبیه گلخانه هاى بزرگ با نام cloud forest و flower dome مى باشد که با همان بلیتی که صبح خریده بودیم هر دو را دیدیم. cloud forest شامل آبشار بود که ابتدا طبقه پایین را دیدیم بعد با آسانسور به بالاترین طبقه رفتیم که از آنجا هتل marina و مناظر بسیار زیبای دیگری معلوم بود بعد با یک راهرو شیب دار از بالا به پایین آمدیم.

عکس۱۴ – نمایی از درخت های فلزی از داخل cloud forest

سنگاپور و مالزی
سنگاپور و مالزی

flower dome شامل انواع گونه هاى گل ارکیده و گل هاى دیگرى بود. هنگام خروج از گلخانه ها شب شده بود و آن درخت های فلزی چراغانی شده بودند. پس سعى کنید بعداز ظهر از این باغ دیدن کنید تا این درخت هاى فلزى زیبا را در شب ببینید.

از آنجا با پرس و جو به هتل marina bay sands رفتیم. یکسری از این درخت ها هم آنجا بودند که تعداد زیادی توریست زیر درخت ها نشسته بودند تا رقص نور و آهنگ هایى که با این درخت ها اجرا مى شد را ببینند که خیلى زیبا بود.

بعد از دیدن هتل marina bay sands با تاکسى به هتل برگشتیم. متاسفانه راننده تاکسى هتل ما را بلد نبود، چند هتل اشتباها ما را برد تا نهایتا هتل ما را پیدا کرد، یک کمی سر کرایه داشتیم به مشکل برمی خوردیم. به نظر من بهتر است تاکسى هاى قرمز یا آبى رنگ را سوار بشوید آدم هاى بهتر و واردترى هستند.

روز هشتم

امروز صبح اتاقمان را تحویل دادیم و ساعت ۷:۳۰ یک آقای سنگاپوری دنبالمان آمدند و ما را به محل سوار شدن اتوبوس ها بردند. بعد در مرز سنگاپور طبق معمول صف هاى طولانی بود، چون بچه بغل داشتم سریعا برایم مهر خروج را زدند. بعد از عبور از مرز مالزی حدود ساعت ۳ ،۴ بعد از ظهر به فرودگاه رسیدیم. ناهار را در kfc فرودگاه خوردیم و تا ساعت ۸ منتظر باز شدن گیت شدیم. پرواز به موقع انجام شد و حدود ساعت ۳:۳۰ صبح به تهران رسیدیم. می توان گفت از سنگاپور تا تهران تقریبا ۲۴ ساعت در راه بودیم.

 

نکاتى در مورد سنگاپور

۱) هنگام عبور از خیابان حتما از جاهاى خط کشى شده و در صورت چراغ سبز عبور کنید.

۲) تاکسى ها در مقابل هتل ها، پاساژها و ایستگاه هاى تاکسى مى ایستند نه هر جایى که برایشان دست تکان دهید.

۳) تاکسی ها فقط تاکسی متر استفاده می کنند. اهل چانه زدن نیستند. تاکسی متر را نگاه کنید و کرایه را پرداخت کنید. اگر فکر می کنید زیاد دارند کرایه می گیرند می توانید درخواست رسید کنید.

۴) بلیت ورودى بعضى جاها براى افراد بالاى ۶٠ سال ارزان تر است.

۵) آب سنگاپور قابل شرب است نیازى به خریدن آب معدنى نیست.

۶) اتوبوس ها داراى شماره هستند و در بعضى ایستگاه ها توقف دارند بهتر است قبل از سوار شدن در گوگل مپ چک کنید تا اشتباها سوار نشوید.

۷) اگر خیلی علاقه ای به باغ وحش ندارید به علت دوری و هوای شرجی آنجا می توانید از رفتن به باغ وحش صرف نظر کنید و به جای آن یک روز کامل را در سنتوزا بگذرانید.

۸) سنگاپور یک کشور امن، زیبا، قانونمند، گران و پیشرفته ترى از مالزى است. اما به نظر من مردم مالزى خیلى مهربان تر از سنگاپورى ها هستند.

 

در پایان از وقتی که برای خواندن سفرنامه من گذاشتید کمال تشکر را دارم.

 

نویسنده : عطیه صدری

منبع : سایت لست سکند

کلمات کلیدی:مالزی,کشورمالزی,سفر به مالزی,تورمالزی,کشورجذاب مالزی,آکواریوم مالزی,مناظر مالزی,مناظر جذاب مالزی,سفرنامه مالزی,سفربه مالزی,رود مالزی,کشورمالزی,مالزی,پارک مالزی,پارک طبیعی مالزی