خانه / سفرنامه / سفرنامه چین

سفرنامه چین

چین

کاخ تابستانی – پکن

6fowbdh.jpg

اینجا کاخ تابستانی است.۸۰۰ سال پیش حکومت جین هسته اولیه این پارک را ریختند.در ابتدا پارک کوچکی بود اما به مرور تبدیل به محوطه ای کاخ مانند گشت که متشکل از بخشهای مختلف و سالنها و کاخهای متعدد است(مثلا شبیه کاخ سعدآباد خودمان).در ابتدا یکی از امپراطوران این کاخ را برای مادرش ساخت تا مراسم تولد او را در اینجا برگزار کند.نام اولیه کاخ باغ غیر مسطح بود.

سپس در زمان امپراطریس سی شی اینجا به نام کاخ تابستانی تغییر کرد.این زن امپراطریسی بسیار عیاش٬ ولخرج ٬ زیبا همیشه جوان! و البته هنرمند بود.ناخنهایی بسیار بلند داشت!و در خانه ای با ۱۵ اطاق در این مجموعه زندگی میکرد. او نقاشی میکرد و به هنر بسیار ارادت داشت.۴۸ سال حکومت در عیاشی و فساد باعث شد که پایه های حکومت امپراطوری در چین ضعیف گردد.در سال۱۹۰۸ میلادی فوت و بعد از مرگش سلسله چینگ هم به پایان رسید.در سال ۱۹۲۸ به علت بمباران شهر توسط ژاپنیها در قبر سی شی باز میشود اما در اوج ناباوری چهره اش هیچگونه تغییری نکرده بود!!!در صورتیکه هنگام مرگ ۷۲ سالش بوده است.و اما راز جوانی او…قابل توجه خانمها:

۱-در ۵۰ سالگی مریض میشود.یکی از اطبا میگوید که باید از شیر مادر تغذیه کند.در این مدت از ۲۳ زن مختلف شیرده استفاده میکند.آن زنان بیچاره مجبود بودند مدام بچه دار شوند تا همیشه شیرده باقی بمانند!او نیز هرروز بعد از بیداری و قبل از خواب ۱ لیوان شیر مادر را میخورده است.

۲-هر ۱۰ روز یک بار پودر مروارید داخل آن شیر میریخته.هر روز هم از کرم پودر مروارید استفاده میکرده!

۳- بر روی بالشی میخوابیده که درون بالش از سنگ یشم پر شده بوده!

 

53r14xs.jpg

اینجا درازترین گالری نقاشی در جهان است که در کاخ واقه شده.سراسر این ایوان دراز بر روی سقف و دیواره ها نقاشی های باستانی چینی کشیده شده است.خود ایوان تماما از چوب است.

 

4v8mzac.jpg

این بخشی از سقف گالری است که تماما با رنگهای طبیعی نقاشی شده.در بیشتر تصاویر دایره دیده میشود که نمادی از ابدیت و جهان است.

در بخشی از کاخ یک نمایشگاه نقاشی دانشجویان برقرار بود.نقاشی ها عموما روی کاغذهایی که از خمیر برنج تهیه میشود کشیده میشود البته بعضی از آنها نیز روی ابریشم است.در نقاشی چینی فصول به تعدد دیده میشود.شکوفه های چینی که نماد باروری و درختان بامبو که نماد مردانگی هستند نیز در نقاشی ها به وفور یافت میشود. و این هم تصویر یک زن کاخ نشین چینی است.

4t851si.jpg

پادشاهان چینی به سنگ اهمیت زیادی میدادند.و معمولا کلکسیونرهای سنگ های زیبا و متخلخل چینی بوده اند.این سنگها هیچ تراشی نخورده بلکه به صورت طبیعی به این شکل میباشد.یک سنگ بسیار زیبا و عظیم الجسه در باغ بود که نامش سنگ برشکسنگی است.میگویند اگر از این سنگ عکس بگیرید و با خود ببرید گرفتار از دست دادن مال و اموال میشوید.بنابراین ما عطای عکس گرفتنش را به لقایش بخشیدیم!!!داستان این عکس به این شکل است که تاجر بزرگی این سنگ را از یکی از کوهها سوار اسبها کرده و ماه ها طول میکشد تا آن را به باغ خود بیاورد.در طول مسیر دچار گرفتاریهای مالی زیادی شده و کم کم به برشکستگی دچار میشود.وقتی به این کاخ میرسد آخرین بودجه مالیش به پایان میرسد و دیگر نمیتواند این سنگ را به جای دیگری بفرستد.پس سنگ همینجا جاخوش کرده و از آن به بعد نمادی از برشکستگی میشود.

اینجا دریاچه کومینگ در محوطه کاخ تابستانی است.دریاچه ای که از منحرف ساختن رودها به این سمت به صورت مصنوعی ساخته شده تا ساکنان کاخ از زیبایی دلپذیر آب در کنار کوهستان برخوردار شوند.این تکنیک فنگ شویی است که چینی ها به آن بسیار معتقدند.حتما میدانید که فنگ شویی تکنیک ساخت خانه براساس ۴ عنصر آب باد خاک و آتش است به صورتیکه کمترین اتلاف انرژی در آن خانه برقرار شده و عناصر حیاتی در کنار هم بالاترین سطح حیات را به آن خانه بیاورند.

ادامه ۶/۶/۸۶

به دیدن کارخانه پرورش مروارید رفتیم و در آنجا نحوه باز کردن صدف و فرآوری مروارید را مشاهده کردیم.کلا ۲ نوع مروارید پرورشی و مروارید دریای آزاد وجود دارد.مروارید دریای تایتی تیره تر  و مروارید دریای زرد روشن تر است.مرواریدی که مخصوص چین بوده و فقط در اینجا تولید میشود طلاییرنگ بوده و صدفهای آن نیز به شکل بال پروانه می باشد.هر یک سال که از عمر صدف میگذرد به قطر مروارید نیز 1 میلی متر اضافه میشود.بنابراین مروارید های بزرگتر مسن تر و ارزشمند ترند.

 

یکی از کارمندان آنجا یک صدف 8 ساله را برای ما گشود و 26 مروارید ریز از درون آن بیرون آورد.

مروارید های پرورشی به شکل مصنوعی تولید میشوند.گوشت داخلی صدف را به تکه های کوچکتر تقسیم میکنند.در زمانی که صدف دهانش را باز کرد تکه ای از این گوشت را داخل دهانش میگذارند.به محض اینکه چیزی وارد صدف شد بزاق دهان آن ترشح میشود و دور جسم گوشتی را میگیرد.به همین دلیل است که در صدفهای پرورشی میتوان تعداد زیادی مروارید را ایجاد کرد.مرواریدهای کوچک را برای تولید پودر مروارید بکار میبرند که پودر مروارید را هم برای تولید کرمهای صورت و تولید بعضی دارو ها استفاده میکنند.

 

برای تشخیص مروارید اصل٬ دو مروارید را بهم میمالند و یک پودر سفید حاصل میشود. اما با این وجود روی مروارید اصل هیچگونه خدشه ای وارد نمیشود.

نکته بسیار جالب توجه برای من دیدن مروارید هایی رنگارنگ بود.من همیشه تصورم از مروارید تنها به رنگهای سفید و صورتی خلاصه میشد اما در آنجا گردن بندهایی که از مرواریدهای رنگارنگی تشکیل شده بود مشاهده میشد.در واقع هنگام تهیه مروارید پرورشی در دل صدف مواد معدنی تزریق میکنند.براساس نوع ماده٬ رنگ مروارید تعیین میشود.به طور مثال کلسیم رنگ سفید -مس رنگ بنفش کم رنگ و آهن رنگ نارنجی….تولید میکند.

شب به دیدن برنامه آکروبات شهر پگن رفتیم.چینیها همان طور که میدانید در این گونه حرکات تقریبا از بقیه ملل جلوترند.بنابراین نمایش دیدنی و جالبی بود.

 

4kxwodg.jpg

 

680rx42.jpg

امیدواریم از مطالعه این مطلب در سایت سفرنامه لذت برده باشید و نظر خود را در خصوص این مطلب بیان فرمایید.

در ضمن پوزش می طلبیم به دلیل عدم نمایش تصاویر سفرنامه چین که علت اصلی آن از سرویس خارج شدن وبلاگ نویسنده هست

باتشکر

۶/۶/۸۶

 

منبع:وبلاگ بیا تا برویم

همچنین ببینید

ساحل دریا کیش

کیش شهر عجایب

کیش شهر عجایب من و همسرم بعد از مدت ها بالاخره موفق شدیم سفر به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *